Jdi na obsah Jdi na menu
 


AIDS a HIV pozitivita (syndrom získané lidské imunodeficience)

Jiné názvy: syndrom získané lidské imunitní nedostatečnosti (imunodeficience), syndrom získahého selhání imunity, infekční imunodeficience

Anglicky: AIDS-acquired immune deficiency syndrome

Původce: virus HIV1 a HIV2

Úmrtnost: 100%

Obor: Infekční lékařství

 

Nemoc AIDS je v současné době obávané a nevyléčitelné onemocnění, kterému každoročně, hlavně v rozvojových zemích, zemřou asi 2,5 milionu lidí, za den tedy asi 7-10 tisíc. Odhaduje se, že na celém světě je virem HIV, původcem onemocnění AIDS, nakaženo asi 30-45 milionů lidí (přesné číslo není známo).

Význam slov HIV a AIDS:

H-Human-lidský

I-Immunodeficiency-nedostatečnost imunity

V-Virus-virus

HIV-virus lidské imunitní nedostatečnosti

 

A-Acquired-získaný, tedy ne vrozený, daný genetickou vadou

I-Immune-imunita

D-Deficiency-selhání, nedostatečnost

S-Syndrome-syndrom

AIDS-syndrom získané imunitní nedostatečnosti

 

Pozor:

0. inkubační doba-člověk je nakažený HIV.

1. symptomy akutní HIV primoinfekce a 2. asymptomatická fáze-člověk je HIV pozitivní.

3. rozvíjející se syndrom získané imunodeficience a 4. klinicky rozvinutý AIDS-člověk je nemocný AIDS.

 

Příznaky:

AIDS má celkem čtyři (s inkubační dobou pět) fází:

0. Inkubační doba

Inkubační doba je stav prakticky každé infekční nemoci, kdy nemocný nepociťuje žádné potíže. U infekce HIV trvá zpravidla 3-5 týdnů, minimálně však týden, maximálně až 3 měsíce.

1. Symptomy (příznaky) akutní HIV primoinfekce

Symptomy (příznaky) akutní HIV primoinfekce se objeví asi u 70% pacientů s HIV, avšak asi u třetiny pacientů se neprojeví-z inkubační doby rovnou přechází do 2. stadia, příčina tohoto jevu není přesně známa. Příznaky bývají podobné příznakům chřipky (flu-like syndrom). Mezi časté příznaky patří tzv. HIV vyrážka (rash), která však do několika hodin zmizí, zánět hltanu-(kašel, smrkání, kýchání, bolest v krku), horečka (febrilie) až 39 °C, zvětšení mízních uzlin. Symptomy akutní HIV primoinfekce trvají 5-15 dní a odezní téměř vždy náhle (spontánně), což však znamená přechod do 2. fáze.

2. Asymptomatická (bezpříznaková) fáze

Asymptomatická (bezpříznaková) fáze HIV se projeví prakticky u všech pacientů s HIV. Někdy navazuje už z inkubační doby (asi třetina případů), ale většinou se mezi inkubační dobou a 2. fází ještě objeví symptomy akutní HIV primoinfekce. Název "bezpříznaková" fáze je sice trochu nelogické, protože nějaké symptomy (příznaky) se přece jenom v této fázi objevují, ale je to tak prostě mezinárodně dohodnuté. Asi proto, že kromě inkubační doby se v tomto stadiu projevuje nejméně příznaků. Mezi ně patří hlavně nevysvětlitelná zvýšená tělesná teplota (subfebrilie) 37-38 °C, která trvá alespoň 3-5 týdnů (s tím souvisí také časté noční pocení, které neustane, ani když člověk spí bez peřiny), dále chronický průjem (diarea), který trvá miminálně stejně dlouho jako subfebrilie. Dále se mohou objevit zvětšené lymfatické uzliny hlavně na krku, a chronický kašel trvající minimálně 2-4 týdny. Mezi různými těmito příznaky však pacient nepociťuje žádné potíže. Asymptomatická fáze infekce HIV trvá bez léčby obvykle 5-15 let.

3. Rozvíjející se syndrom získané lidské imunodeficience (AIDS)

Obvykle po deseti letech bez léčby se rozvíjí AIDS-napadení jakýmkoli parazitem, virem, bakterií může způsobit smrt, protože imunitní systém člověk je již značně požkozen. Během 1-3 měsíců tato fáze postupně přechází do 4. stádia, které je poslední a AIDS je již klinicky rozvinut.

4. Klinicky rozvinutý AIDS

Po 3. stadiu se postupně rozvíjí AIDS. Stále jsou patrné příznaky 2. stadia HIV, které nabývají na síle. Pacient trpí nemocemi, které se u normálních zdravých lidí neobjevují (mikroorganismy jsou všude kolem nás), které i když jsou léčeny, může na ně pacient zemřít. Člověk s AIDS může zemřít i na obyčejné nachlazení. Nádorové buňky, které se v těle tu a tam objeví, imunitní systém zdravého člověka najde a zničí. Ale u člověk s AIDS to bohužel imunitnímu systému jde těžko. Typický je Kaposiho sarkom, nádory na kůži, které se vyskytují u třetiny pacientů s AIDS. Vznik non-Hodgkinova lymfomu (rakovina lymfatických uzlin) je stokrát pravděpodobnější než u zdravého člověka. Také se může objevit tzv. syndrom chřadnutí (v Africe označovaný jako slim disease, doslova štíhlá nemoc), vyznačující se úbytkem alespoň 10% tělesné hmotnosti, a také neurologické vady-špatné vidění a chůze, potíže s mluvením, demence. V klinicky rozvinutém stadiu AIDS je malá šance na dočasné vrácení do zdraví, už se nedá příliš účinně léčit (s kvalitní léčbou do 5 let od nakažení se HIV 4. fáze téměř jistě nenastane), s nejmodernější léčbou se klinicky rozvinutý AIDS dá přežít jen několik let.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Dnes jsou potvrzeny jen tři způsoby přenosu (transportu) viru HIV:

1. Krví

Pokud někdo dostane krevní transfuzi od HIV pozitivního jedince, dochází k přenosu viru HIV a začíná inkubační doba. Dnes už je však pravděpodobnost něčeho takového téměř nulová, protože dárcům se automaticky provádí HIV test. Nebezpečí hrozí např. při zranění HIV pozitivního, proto když se jeho rány někdo dotkne svou ránou, hrozí riziko přenosu. Také je možné riziko přenosu při tzv. hlubokém "francouzském" líbání nebo sdílením injekčních jehel při užívání drog. Hmyzím štípnutím se HIV přenést nedá i přesto, že hmyz saje krev.

2. Pohlavním stykem

Při nechráněném pohlavním styku je též riziko přenosu HIV, a je větší riziko přenosu z muže na ženu než z ženy na muže. U ženy se tekutina, která se uvolňuje při sexu a obsahuje virus HIV (pokud je žena HIV pozitivní), nazývá poševní sekret, u mužů sperma neboli ejakulát. Neexistuje stoprocentní metoda, jak se při sexu chránit nákazou od HIV pozitivní(ho). Pokud užívá léky proti HIV, riziko se snižuje asi o 30%. Nejspolehlivější metodou je kondom (až 80-90%), ale i ten se může třeba roztrhnout. Lepší je zkrátka se nemilovat :)

3. Z matky na dítě

Pokud HIV pozitivní matka v době těhotenství (gravidity) neužívá speciální léky proti HIV, je riziko přenosu na plod (přes placentu) asi 20-35%. Pokud však matka užívá antiretrovirotika proti HIV, riziko přenosu se snižuje na 0,5-8%.

Virus HIV byl nalezen také ve slinách a v moči, ale je ho tam málo, nikdy nedošlo k přenosu těmito dvěma cestami. Sliny navíc obsahují látky, které virus ničí. Bylo spočítáno, že aby došlo k přenosu HIV slinami, musel by člověk těch HIV pozitivních slin vypít alespoň 10 litrů.

Prevence: Mezi prevenci tedy patří nesdlílení injekčních jehel s HIV pozitivními, a když už teda drogy, trak mít svou vlastní jehlu, také kontrolování dárců krve proti HIV, neprovádění tzv. francouzského líbání, a při stykem s HIV pozitivním používat kondom nebo sex s HIV pozitivním nemít vůbec. A u HIV pozitivní matky užívat léky proti HIV.

Léčba (terapie): HIV/AIDS se ani v současné době úplně vyléčit nedá. Ale léky proti HIV jsou už dnes tak dobré, že pokud se HIV zachytí do 3 let od nákazy třeba u 30 let starého člověka a je mu nasazena nejmodernější léčba, má slušnou šanci, že zemře na stáří. U novorozenců bohužel takováto šance není, protože u dětí se AIDS rozvíjí rychleji, ale také má šanci, že se dožije třeba 40-50 let. Na trhu je dnes asi 20 léků proti HIV/AIDS. Nejúčinnější je tzv. antiretrovirální terapie, která blokuje a znesnadňuje funkci enzymu, pomocí kterého HIV nutí infikované buňky, aby vyráběly další viry. Další terapie přímo blokuje molekulu RNA viru HIV. Ty méně účinné léky se objevily na trhu jako první, ty však jen zpomalují funkci viru a pomocí nich lze prodloužit 2. fázi jen o několik let. HIV pozitivní většinou bere kombinaci 2-3 léků proti HIV, z nichž alespoň jeden patří mezi antiretrovirální terapii. Také je možná podpůrná léčba, která spočívá v posílení imunity pacienta.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574818
Měsíc: 2055
Den: 60