Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akutní radiační syndrom (nemoc z ozáření)

Další názvy: nemoc z ozáření, otrava radiací, ARS

Anglicky: acute radiation syndrome

Příčina: ionizující radioaktivní záření

Úmrtnost: záleží na dávce radiace, 5-100%

Obor: Jednotka intenzivní péče (emergentní medicína-JIP)

 

Akutní radiační syndrom je zapříčiněn vystavením se ionizujícímu radioaktivnímu záření. Inkubační doba se snižuje a příznaky zesilují se stoupající dávkou radiace. Po ozáření se zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Po ještě větším ozáření je také riziko předčasného potratu pro těhotné ženy. Při větších dávkách nemocní často mají velmi omezenou krvetvorbu a tedy mají málo krevních složek, což vede k anémii a oslabení imunity.

 

Příznaky:

Při dávce 0-1,5 Gy zpravidla nemocný nepociťuje žádné příznaky.

Při dávce větší než 2 Gy má nemoc 3 fáze:

0. Inkubační doba

Nemocný nepociťuje žádné potíže. Inkubační doba se zkracuje se stoupající dávkou radiace.

1. První (primární) fáze

Objevuje se bolest hlavy (migréna), zvracení (vomit), horečka (febrilie), krvácení (hemoragie), oslabená imunita, chudokrevnost (anemie) a průjem (diarea). Příznaky se zesilují se stoupající dávkou radiace. K úmrtí dojde buď v této nebo ve třetí fázi.

2. Latentní fáze

V latentní fázi vypadají vlasy, zuby, může se odlupovat kůže a krvácení se stále zmírňuje, ale neustává. Dochází k postupnému zlepšování chudokrevnosti (anemie) nebo je pořád stejná. Bolest hlavy (migréna), nevolnost (nausea) a zvracení (vomit) může stále přetrvávat.

3. Smrt nebo uzdravení

V primární fázi nebo po latentní fázi dochází k uzdravení nebo úmrtí na hemolýzu (rozpad červených krvinek). Poté nastává rekonvalescence, která se prodlužuje se stoupající dávkou radiace.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Onemocnění není nakažlivé (infekční).

Prevence: Jako prevence je dobré nevystavovat se ionizujícímu záření, což v reálných situacích není téměř možné. za jedinou částečnou prevenci lze považovat konzumaci jódu, protože jód chrání štítnou žlázu, která je nejcitlivější k radiaci.

Léčba (terapie): Za léčbu se považuje podávání krevní transfuze, analgetika (proti bolesti), antipyretika (proti horečce), léky posilující imunitu pacienta, v horším případě i transplantaci kostní dřeně nebo transfuzi krevních destiček (trombocytů). Důležitý je dostatek tekutin.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2055
Den: 58