Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autismus a Aspergerův syndrom (autistická psychopatie)

Jiné názvy: autistická psychopatie, autistický syndrom, AS (nízkofunkční a vysokofunkční)

Anglicky: Autism, Asperger's syndrome

Příčina: není přesně známa, uvažuje se o mutacích na 2. a 7. chromozomu nebo zvýšenou hladinou testosteronu v těle matky během těhotenství

Úmrtnost: 0%

Obor: Psychologie, Psychiatrie

 

Autismus je vážná porucha ve vývoji (pervazivní vývojová porucha), a je považována za psychiatrické onemocnění. Aspergerův syndrom, který je považován za mírnější formu autismu, však podle většiny psychiatrů nemoc není. Ani u jednoho, ani u druhého to však nelze určit, protože neznáme přesnou příčinu těchto dvou poruch. Jedna z teorií je, že se zastaví rozvoj sociální (emoční) inteligence-EQ, a inteligenční kvocient (IQ), nic "nebrzdí", a tak se vesele vyvíjí dál a je větší, rozvinutější. Autismus byl poprvé popsán rakouským psychiatrem Hansem Aspergerem v 20. století. Poruchu nejprve nazval "autistická psychopatie". Autistům se také dříve říkalo tzv. "chytří blbci", protože autismus i Aspergerův syndrom mají příznaky jak negativní, tak i pozitivní (Aspergerův syndrom měli mj. Einstein, Newton, Edison a další). Aspergerův syndrom byl objeven i později, a i přesto, že Asperger vlastně popsal autismus, byl prostě tak pojmenován.

 

Příznaky:

Autismus i Aspergerův syndrom začíná nenápadně. Autismus se u dětí může vyznačovat seskupováním a skládáním věcí pravidelně, úhledně, avšak podivně. U Aspergerova syndromu se může objevit totéž, ale objevuje se zde také puntičkářství (perfekcionismus). To ho může stát mnoho času, a okolí to mnohdy zatěžuje, je to taky zdržuje. Dalším, 'pozitivním' příznakem bývá nadprůměrná inteligence-hlavně u Aspergerova syndromu. Emoční inteligence (EQ) je však prakticky nulová. Schopnost navázat mezilidské vztahy nebo se třeba jen někomu podívat do očí je prakticky téměř žádná nebo prakticky nulová. Také chybí fantazie, všechno berou vážně, nechápou třeba nadsázky, vtipy, metaforu, metonymii, ironii, dvojsmysly. (Pozor, pokud má někdo nadprůměrnou inteligenci, ještě to neznamená, že je autista nebo má AS.) V některých běžně řešitelných případech jsou ale bezradní. Nebo jim chybí schopnost domyslet si následky některých věcí, v některých zemích je proto zákon o zmírnění trestu např. autistům. Také si často najdou jedno téma, jednu činnost, kterou musí přesně každý den vykonávat. Když ji vykonávají, soustředí se jen a jen na ni, nazajímá ho, jestli zvoní telefon nebo po něm třeba někdo něco chce. Také někdy opakují stále jedno slovo, frázi nebo gesto, které se občas zamění za nové, ale jeho frekvence se nezmění. Tímto slovem občas odpoví třeba i na nějakou otázku (hlavně autismus), i když to třeba vůbec nedává smysl. Ale oni tam ten smysl jaksi záhadně cítí a myslí si, že tato odpověď je úplně v pořádku. Když jim ten jejich "svět" někdo naruší, mohou být agresivní. Také se objevuje plachost, stud. Autisté i lidé s AS se velmi stydí v běžných situacích, které ostatní lidé považují za normální. Nebo situaci, kterou normální lidé považují za zábavnou, vůbec nevyhledávají a naopak. Také mají málo kamarádů, nebo žádné, často mají problém najít si partnera. A pokud autisté nebo lidé s Aspergerovým syndromem udělají chybu ve svém denním rituálu, jsou velmi nervózní.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Jedná se o nemoc nenakažlivou. U člověka a autismem/AS je však větší riziko výskytu v rodině, což nasvědčuje tomu, že se pravděpodobně jedná o genetickou vadu.

Prevence: Účinná prevence neexistuje, protože není známa příčina autismu nebo Aspergerova syndromu.

Léčba (terapie): Kauzální (příčinná) léčba neexistuje, protože není známa příčina autismu a Aspergerova syndromu. Mezi léčbu autismu a Aspergerova syndromu patří jen podpůrná léčba, snažící se posílit schopnost navázat mezilidské vztahy a seznámit děti s pravidly chování. Také je dobré vysvětlit mu, co se smí a co už ne, co je běžné a co ne, případně jak to řešit. Léčba však není stoprocentní, vyléčit se nedá. Objevily se však nové metody léčby, zatím jen ve stadiu pokusu (experimentální medicína). Autistické děti, které byly 40 hodin zavřeny v přetlakové komoře, se dočasně vyléčily.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574819
Měsíc: 2056
Den: 60