Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bipolární afektivní porucha (maniodepresivní psychóza)

Jiné názvy: maniodepresivní psychóza, maniodeprese, BAP, psychoafektivní porucha, cyklofrenie

Anglicky: Bipolar afective disorder

Příčina: není přesně známa

Úmrtnost, když není léčena: až 20% (sebevražda)

Obor: Psychiatrie

 

Bipolární afektivní porucha je chronické psychické vážné onemocnění, které je charakterizováno střídajícími se protipóly (fáze, cykly, období, epizody apod.), a to manie a deprese. Z tohoto faktu vychází také většina názvů pro tuto nemoc: bipolární afektivní porucha označuje dva (proti)póly, maniodepresivní psychóza nebo maniodeprese značí střídající se manii a depresi, BAP je zkratka pro bipolární afektivní poruchu a cyklofrenie zase označuje střídající se cykly. Názvy bipolární afektivní porucha a psychoafektivní porucha označuje afekt, což jsou neovladatelné myšlenky, pacientovi často přichází i mimo jeho vůli-jsou buď pozitivní, nebo negativní. Maniodepresivní psychózu je nutno však označit za nebezpečnou, protože zhruba polovina pacientů s bipolární afektivní poruchou se pokusí o sebevraždu (sebevražedný pokus nazýváme odborně tentamen suicidii) a 40% těchto pokusů je "úspěšných", takže tato psychická nemoc má úmrtnost asi 20%. Velmi však záleží na tom, zda je pacient léčen psychiatrem-léčba je nutná, někteří ji však odmítají a pokud pacient bere léky, tak jak se brát mají, výrazně tím snižuje riziko sebevražedného jednání. Celosvětová prevalence maniodeprese je asi 1%.

 

Příznaky:

Jak již bylo uvedeno, během BAP se střídají dva protipóly: manie a deprese. Manie je opakem deprese a naopak. Střídají se v jednotlivých fázích. Délka trvání jednotlivých fází se velmi liší: někdy se jich prostřídá třeba pět v jednom dni a někdy pět za celý život.

1. Fáze hypomanie (hypomanická fáze)

Slovo hypo znamená řecky málo. V hypomanii se tedy objevují příznaky stejné jako u manie, avšak s menší intenzitou.

2. Fáze manie (manická fáze)

Během fáze manie se objevují "dobré" příznaky, kvůli kterým pacienti velmi často odmítají léčbu. Patří sem hlavně dlouhodobá pozitivní nálada, která je až nezdravě dobrá. Této dobré náladě říkáme jedním slovem euforie. Pacient si myslí, že je ve všem nejlepší na světě, má tzv. megalomanistické bludy, které není vůbec možné bez léků vyvrátit ani logickými argumenty. Pacient považuje všechno za extrémně jednoduché, že neexistuje žádný problém, které by byl nevyřešitelný, že má nadlidské (nadpřirozené) schopnosti, případně že je schopen napravit společnost (reformátorské bludy) apod. Při manické fázi pacient téměř nespí, lidé v manické fázi odpočívají 1-2 hodiny denně a delší spánek nebo odpočívání považují za naprosto zbytečný. I po takto krátké době relaxování se cítí naprosto vyspaní a odpočatí, nejsou unavení.

3. Remise-přechod z manie do deprese

Jedná se o neutrální stav, pacient nemá žádné příznaky. Remise je často mylně považována za stav normálního zdraví. Remise bývá obvykle kratší než ostatní fáze.

4. Fáze deprese (depresivní fáze)

Narozdíl od manie nemá žádnou hypodepresivní ani podobnou fázi, kdy by byly příznaky deprese utlumené. Do deprese se zkrátka přechází rovnou z remise. Jedná se vlastně o opak manie: pacient má špatnou náladu, není schopen téměř ničeho, či má nihilistické bludy (myslí si, že je absolutně bezvýznamný). Narodíl od manie už však spí delší dobu jako normální lidé: 7-9 hodin. Bez terapie se symptomy deprese postupně stupňují a toto stupňování trvá několik let. Pacient se tak dostává do suicidia a poté může nastat i smrt.

5. Remise-přechod z deprese do hypomanie

Před přechodem zpět do hypomanické a manické fáze a opakování celého cyklu nastane většinou opět remise, která byla popsána výše (bod 3). Tato druhá remise je také kratší než ostatní fáze.

 

Jednotlivé fáze se takto bez léčby obvykle střídají střídají několik let: hypomanie, manie, remise, deprese, remise, hypomanie, manie... a pořád dokola. Maniodepresivní psychóza však bez léčby může přejít do chronicity. Toto nemá žádný specifický příznak, ale znamená to, že pacient se už ani s kvalitní léčbou nevyléčí, jen utlumí příznaky. Pokud se začne včas, je velká šance na úspěšné vyléčení. Přechod do chronicity však není žádný zlomový bod, který by nastal z minuty na minutu. Přechod do chronicity nastává postupně.

 

Existuje i období smíšené, kdy se objevují příznaky z několika fází a nelze je tedy stoprocentně zařadit do ani jedné z fází.

 

Přenos, prevence, léčba:

Přenos: Jakýkoliv přenos maniodepresivní psychózy je prakticky nemožný.

Prevence: Je podobná jako u ostatních psychických onemocnění. Důležitý je především dostatek pohybu a spánku, dále konzumace jódu. Stres je také rizikový faktor pro vznik maniodepresivní psychózy, je nutné omezit i stres.

Léčba (terapie): Léčba bipolární afektivní poruchy je ve srovnání s ostatními psychickými poruchami a nemocemi obecně složitá, dá se však plně vyléčit, avšak jen v případě včasného zachycení před přechodem do chronicity. V opačném případě jsou jen utlumeny její příznaky. Nezřídka je také nutná léčba v psychiatrické léčebně. Podávají se hlavně antipsychotika a antidepresiva. V případě manie se podávají hypnotika, tzv. prášky na spaní, které se používají mj. při insomnii. Navozují pocit únavy. Hypnotika je narozdíl od antipsychotik a antidepresiv možné nahradit přírodně např. čaji (meduňka lékařská, kozlík lékařský, chmel otáčivý). Jako podpůrnou léčbu bipolární afektivní poruchy jsou také možné prohlídky u psychologa. Je nutné také pacientovi vysvětlit podstatu této poruchy a co nejvíce se o ni zajímat.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 574814
Měsíc: 2054
Den: 59