Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cévní mozková příhoda (mozková mrtvice)

Jiné názvy: mozková mrtvice, mrtvice, mrtvička, tranzitorní ischemická ataka (TIA), CMP, ictus, iktus, infarkt mozku

Anglicky: stroke

Příčina: trombóza (sraženina a ucpání) arterie (tepny) nebo vény (žíly) v mozku

Úmrtnost: 20-30%

Obor: Jednotka intenzivní péče (emergentní medicína-JIP)

 

Cévní mozková příhoda je nebezpečné civilizační onemocnění, protože postihuje část mozku, což je životně důležitý orgán. Pokud máte podezření (viz příznaky), že byste mohl(a) nebo někdo by mohl mít cévní mozkovou příhodu, jděte okamžitě k lékaři nebo zavolejte pohotovost. Cévní mozková příhoda je akutní, život ohrožující stav. Tranzitorní ischemická ataka (TIA) nastane, pokud se do mozku dostane tzv. krevní trombus, sražená krev poškozující cévy.

 

Příznaky:

Inkubační doba je prakticky nulová. Mezi velmi časté příznaky (symptomy) patří bolest hlavy (migréna), problémy s řečí a chůzí, necit v některých částech těla, špatná koordinace pohybů, oslepnutí na jedno oko, zvracení (vomit), agresivita, zmatenost (dezorientace), dvojité vidění, povislý koutek u úst, závratě (vertigo) a mravenčení. Někdy pacient upadne do komatu (bezvědomí).

Jednoduchý test na mrtvici:

1. Požádejte nemocného, aby natáhl obě ruce a otočil je dlaněmi dolů. Pokud jedna ruka začne klesat, je velmi pravděpodobné, že se jedná o cévní mozkovou příhodu.

2. Řekněte nemocnému, ať zopakuje jednoduchou frázi nebo větu, třeba Dnes je venku hezky. Nemocný s CMP bude slova komolit nebo nepochopí, co se po něm chce.

3. Poproste nemocného, aby vyplázl jazyk a potom se usmál. Vypláznutí jazyku i usmátí se mu obvykle bude dělat problémy a pravděpodobně bude mít i povislý jeden koutek úst.

Pokud nemocný splňuje byť jen jedno kritérium, na nic nečekejte a jděte okamžitě k lékaři (nebo pohotovost). Řekněte, že máte podezření na cévní mozkovou příhodu. CMP musí být léčena do 5 hodin od začátku příznaků, jinak by už mohla skončit smrtelně.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Jedná se o nenakažlivé (neinfekční) onemocnění. CMP je však pravděpodobnější u pacienta s vrozenou poruchou srážlivosti krve, kdy se sráží víc, než by měla,a tato porucha se může geneticky přenášet na potomka(y).

Prevence: Jako prevence se uplatňuje pít alespoň 2 litry tekutin denně, které naředí krev, a alespoň 0,5 litru zeleného nebo mátového čaje, který podle posledních výzkumů redukuje srážlivost krve. Také nekouřit, nepít alkohol a nejíst příliš tučná jídla (nebo jen v rozumné míře), dostatek pohybu.

Léčba (terapie): Léčba cévní mozkové příhody vyžaduje odbornou pomoc. Pokud nemocný splňuje byť jen jedno kritérium podle našeho testu na mrtvici, jděte hned k lékaři/pohotovost. Léčba musí být započata do 5 hodin od začátku cévní mozkové příhody, protože jinak by mohla mít trvalé následky či v horčím případě dokonce skončit smrtelně. První CMP přežívá asi 70-85% pacientů, druhou už jen asi 40-60%. Cévní mozková příhoda se léčí na jednotce intenzivní péče, pacientovi jsou kontrolovány, případně obnoveny základní životní funkce-činnost srdce, dýchání. Jsou mu podány léky na rozpuštění krevní sraženiny (synthetický nízkomolekulární heparin, který se v těle vyrábí přirozeně). Pokud pacient krvácí, což se stane často, je mu podána transfuze krevních destiček, v horším případě krevní transfuze či je dokonce nutná chirurgická operace. Rekonvalescence většinou trvá několik týdnů, je nutná rehabilitace (cvičení) pacienta, někdy dochází k logopedovi (kvůli poruchám řeči) nebo/a k psychologovi. Při první CMP se plně uzdraví asi 70% pacientů, při druhé už jen 40-50% pacientů, vždy však záleží na včasném zákroku!!! Pokud opravdu pacient splňuje třeba jen jedno kritérium podle našeho testu, ihned vyhledejte lékařskou pomoc. 12 hodin bez léčby totiž s velkou pravděpodobností znamenají smrt nebo neúplné uzdravení komplikované těžkým požkozením mozku pacienta.

Pozor: Druhou cévní mozkovou příhodu přežívá tak málo pacientů, protože si většina z nich myslí, že po prodělání té první budou proti ní imunní. Není to pravda!

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574820
Měsíc: 2056
Den: 60