Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cholera (infekce cholerou)

Jiné názvy: infekce cholerou, infekční cholera, kholéra

Anglicky: cholera

Původce: bakterie Vibrii cholerae, respektive její toxiny

Úmrtnost, když není léčena: 40%, léčena necelé 1%

Obor: infekční lékařství

 

Cholera je nebezpečné infekční průjmové onemocnění, kterému každoročně, hlavně v Africe, kde je nedostatek pitné vody a lékařské péče, podlehne asi 1,5-2 miliony lidí. Dříve se vyskytovalo i v ČR, dnes se už v ČR prakticky nevyskytuje. Je to onemocnění nakažlivé, mnohdy stačí sníst věc, kterou pacient připravil nebo se kterou se pacient dostal do kontaktu. Bakterie má několik biologických podtypů, například Clasica 1, asiatický typ nebo El Tor. K vyvolání onemocnění je nutno pozřít velké množství bakterií, protože většina z nich nepřežije průchod žaludkem do tenkého střeva. Teprve tam začne produkovat cholerový toxin, který napadá střeva a vyvolává těžký vodnatý průjem (diarea)-název pochází z řeckého χολέρα, kholéra, průjem infikovaný bakteriemi. 2-3 dny po kontaktu s kontaminovanou věcí nebo pacientem bez symptomů (příznaků) s velkou pravděpodobností znamená nepropuknutí cholery. Proti choleře existuje očkování, které se podává perorálně (pacient očkování vezme a vypije), musí být podáno 2-15 týdnů před možným kontaktem s cholerou. To proto, že imunita proti choleře vzniká až za 8-15 dní po vypití vakcíny, ale za 4-10 měsíců postupně slábne a mizí.

 

Příznaky:

Inkubační doba trvá zpravidla 10-50 hodin. Poté začne bolet břicho, velmi silný průjem (diarea), nevolnost (nausea), zvracení (vomit), horečka 38-40 °C. Průjem je nepřetržitý, je tak silný, že pacient dokáže během několika hodin ztratit až 30% své váhy. Je možná dezorientace (zmatenost), únava, bolest hlavy nebo/a svalů. Pacienti často popisují, že je "bolí celé tělo". Po ztracení 20-30% své váhy průjmem průjem (diarea) přestane a pacient se buď uzdraví, nebo umře. Velmi záleží na kvalitní lékařské péči.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Jedná se o onemocnění nakažlivé (infekční), k přenosu se stačí nemocného dotknout a poté si neumýt ruce a sníst/vypít něco. Nejčastější způsob přenostu je však ten, že v Africe nemají záchody, a defekují ("kakají") do potoka nebo do řeky. Bakterie je zde schopna přežít až 2-5 týdnů, a pokud vodu někdo vypije, je možné, že u něj propukne cholera. Také je možné se infikovat např. v nemocnicích se špatnými hygienickými podmínkami, kde injekční jehly nejsou jednorázové, ale vyvařují se, proti čemuž je Vibrio cholerae a další viry a bakterie odolné, nebo v nejhorším případě se s nimi nedělá nic. Zde nehrozí jen riziko nákazy cholerou, ale i tetanem, AIDS, ebolou, chřipkou, a mnohými dalšími. Choleru nelze přenést vzduchem.

Prevence: Nejlepší prevencí je očkování (vakcína), která se podává perorálně a je dostupná v ČR. Její cena se pohybuje okolo několik set korun a podává se jen, pokud pacient bude cestovat do endemických oblastí. Její příprava trvá několik minut. Také je dobrá prevence v endemických oblastech nepít místní vodu, nenechte si dávat do nápojů ani led. Nejezte místní jídlo, vezměte si s sebou vlastní. Dbejte dostatečné hygieny (hygienické dezinfekční mýdlo).

Léčba (terapie): Cholera vyžaduje hospitalizaci a klid na infekčním oddělení. Tam se pacientovi doplňují tekutiny a draslík (případně další stopové prvky), které ztratil průjmem, většinou postačí voda nebo speciální perorální nápoj na rehydrataci (znovuzavodnění), v horším případě se podává intravenózně (do vény-do žíly). Podávají se také antibiotika, perorálně nebo intravenózně, také analgetika pro zmírnění bolesti a antipyretika proti horečce.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574819
Měsíc: 2056
Den: 60