Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chřipka (influenza)

Zkušenosti s chřipkou

 

Jiné názvy: influenza

Anglicky: flu

Původce: virus Influenza-virus chřipky, běžně H1N1

Úmrtnost: záleží na mutaci viru, běžná sezónní chřipka 0,02-0,08%

Obor: Všeobecné lékařství (praktický lékař), Infekční lékařství

 

Chřipka je akutní infekční virové onemocnění, které je však v drtivé většině případů nesmrtelné a osoby se plně uzdraví. Každý rok u nás onemocní až 2 miliony lidí a několik set až tisíc lidí mu podlehne. Chřipku už prodělal prakticky každý. Chřipka se často zaměňuje s běžným nachlazením, protože to je také velmi časté. Čas od času se objeví epidemie výrazně zmutovaného chřipkového viru, které mají název podle toho, kde byly objeveny (španělská chřipka, prasečí chřipka, ruská chřipka, Hongkongská chřipka...). Chřipkový virus se skládá ze tří částí: RNA, neuraminidáza a hemaglutinin. Proti chřipce existuje několik vakcín, mají však vedlejší účinky a v některých případech mohou chřipku dokonce způsobit.

 

Příznaky:

Inkubační doba trvá 1-4 dny, vzácně jen několik hodin nebo naopak více než 5 dní. Primárním symptomem (prvním příznakem) bývá většinou bolest hlavy a suchý kašel, který většinou do týdne přechází ve vlhký, dostavující se náhle na konci inkubační doby. Objeví se také nadměrná tvorba hlenu (smrkání), kýchání, zhoršené dýchání, únava, malátnost, někdy hypersomnie (nadměrná spavost). Téměř vždy také dojde ke zvýšení tělesné teploty a s tím související silné noční pocení (profusní perspirace) a vzniku horečky (febrilie) zpravidla 37,5-38 °C, krátkodobě se může objevit i horečka vyšší než 38,5 °C až 40 °C. Pokud je horečka vyšší než 39 °C a trvá déle než šest hodin, začíná být nebezpečná a je nutno ji snižovat antipyretiky (léky proti horečce). Pacient má často zimnici (pocit chladu) nebo naopak pocit vedra a horka. Někdy nastane bolest svalů (hlavně očí), pocity mravenčení nebo schvácenost. Dále se může objevit bolest v krku, která však nesouvisí přímo s virem chřipky, je dána do souvislosti s oslabením organismu. U některých pacientů se objeví průjem (diarea) či dokonce nevolnost (nausea) a zvracení (vomit). V takových případech byste však měli vyhledat lékaře. Z chřipky se bez léčby pacient většinou vyléčí za jeden až dva týdny, při výborném imunitním systému i za 5 dní. Zbytkový kašel však většinou zůstává ještě několik týdnů a chřipka nemůže odeznít náhle (spontánně).

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění, naštěstí však není vážné. Přenos probíhá hlavně kapénkovou infekcí, k nakažení také stačí se nemocného jen dotknout či s ním mluvit. Nerozumné je také se s ním líbat, sdílet s ním příbor nebo být s ním v těsném kontaktu.

Prevence: Nejlepší prevencí je očkování. Na trhu se například objevila nová vakcína Preflucel, kterou je však legální podávat až od 18 let. Chrání s účinností 80% před třemi druhy chřipkového viru, a dokonce s účinností 65-75% i před chřipkovými viry, které vakcína Preflucel vůbec neobsahuje. Doporučováno je nechodit tam, kde je mnoho lidí nebo to alespoň omezit. Dále je prevencí dostatečná hygiena, doporučuje se nebýt v bližším kontaktu než 1 metr s nemocným, nicméně ani to není stoprocentní. Je dobré v sezónním období také doplňovat vitaminy (hlavně A, C, D). A když už u Vás chřipka propukla, je pro Vás pár rad: 1. Po smrkání nebo kýchání kapesník odhoďte do koše nebo spláchněte do záchodu. 2. Při kašlání si zakryjte ústa rukou nebo kapesníkem. 3. Před každým jídlem si umyjte ruce po dobu alespoň 20 sekund. 4. Snažte se nebýt v kontaktu bližším než 1 metr se zdravým člověkem a když už, snažte se ho příliš nedotýkat, v žádném případě se s ním nelíbejte nebo neobímejte. 5. Nechoďte do školy ani do práce, zůstaňte doma, lehněte si do postele a hodně pijte. Ulehčíte tím nejenom svému tělu, které potřebuje energii na boj s chřipkou, ale i ostatním, kteří nebudou od Vás nakaženi.

Léčba: V nejhorším případě je nutná hospitalizace na infekčním oddělení (asi 1% případů), kde se podávají antivirotika (virostatika, antivirové léky), zpravidla se podávají vitamíny, kontroluje se tělesná teplota a každé ráno se testuje vzorek krve. U hospitalizovaných pacientů dochází ve 3-8% k úmrtí. Léčba není ve většině případů nutná, avšak doporučuje se z důvodu mírnějšího průběhu onemocnění a rychlého uzdravení. Důležitý je dostatek tekutin (alespoň 2 litry denně) a klid v posteli (klidně si i zdřímněte). V lékárnách jsou dostupné různé přírodní i nepřírodní léky proti různým příznakům chřipky (Mucosolvan, Coldrex, Strepsils, Orofar, Sinecod, Stodal, Paralen...) a přírodní čaje proti chřipce a na posílení imunity, které jsou v dostání v lékárnách nebo v obchodě (Kašel a průdušky, Čistící čaj, Chřipka a nachlazení). Pokud se chřipka vyskytne u dětí nebo má onemocnění těžký průběh, zajděte raději k lékaři. Doporučuje se průběžné měření tělesné teploty digitálním nebo lihovým teploměrem alespoň 2-3krát za den, a u případného zvýšení teploty na více než 38,5 °C ji snižovat. Je také důležité doplňovat vitaminy (ovoce, zelenina-obsahují vitaminy A a C, a ryby, které obsahují vitamin D, který je nezbytný pro správnou funkci imunitního systému). Existuje také spousta přírodních "babských" rad proti chřipce: zázvorový čaj, snižování horečky octem, inhalace a užívání česneku, autosugesce, šípkový čaj...

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2055
Den: 58