Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je to vlastně nemoc (morbus)?

Abychom mohli popisovat různé nemoci, měli bychom nejdřív vědět, co je to nemoc. Nemoc se dá popsat následovně:

"Nemoc neboli choroba či onemocnění (latinsky morbus a řecky pathos) je stav těla nebo duše, který se projeví změnami a poškozením buněk, které přestanou (správně) pracovat, či tělu dokonce škodit."

A zdraví?

"Zdraví je stav úplné fyzické, psychické i sociální pohody, ne tedy jen absence nemoci nebo tělesné vady."-Podle této definice je zdravý jen jeden z patnácti lidí.

Příčiny požkození buněk:

1. Buňky mohou být poškozeny například nějakými látkami, které např. požkozují DNA nebo jiné části buňky. Příklad: alkoholová intoxikace (chem. vzorec alkoholu C2H5OH)-poškozuje buňky hlavně v mozku a v játrech, ale i v jiných orgánech.

 

2. Buňky také mohou být poškozeny cizími organismy nebo viry (viry nejsou organismy):

2.1 mnohobuněční paraziti, příklad: tropická malárie (původce Plasmodium vivax)-poškozuje a napadá buňky hlavně v játrech, po dvou dnech se uvolňuje do krve, kde napadá i erytrocyty (červené krvinky).

2.2.1 bakterie, příklad: žaludeční vředy (původce Helicobacter pyroli)-tuto bakterii má v trávicím traktu asi 60% lidí, ale jen u některých způsobí žaludeční vředy-začne poškozovat buňky v žaludky a začínají tam vznikat vředy.

2.2.2 toxiny, kdy není původcem přímo bakterie, ale bakterie produkuje toxiny, které začnou poškozovat buňky, příklad: tetanus (původce Clorstridium tetani), její toxiny napadají nervový systém

2.3 plísně a kvasinky, příklad: kandidóza (původce Kandida)-začne poškozovat některé tkáně

2.4 viry, příklad: ebola (původce filovirus ebola)-poškozuje hlavně játra a i ostatní tkáně, způsobuje sraženiny v cévách, což ještě přispívá k odumírání orgánových tkání, většinou končí smrtelně

 

3. Buňky mohou být také požkozeny nedostatkem některé látky, kterou buňky potřebují ke správně funkci, příklad: rachitida (nedostatek vitaminu D), který se projeví křivením kostí

 

4. Buňky mohou být dokonce poškozeny imunitním systémem! Takové nemoci nazýváme autoimunitními nemocemi. Imunitní systém začne na některou část těla či dokonce na celé tělo (leukemie), a buď samovolně, nebo při přítomnosti nějaké látky. Příklad: celiakie (lepek)-pokud se do těla dostane lepek (obsažený běžně např. ve chlebu nebo v pivu), imunitní systém začne útočit na tenké střevo.

 

5. U některých nemocí ještě není známa příčina, a tak je možné, že existuje ještě nějaká příčina, která poškozuje buňky a způsobuje nějakou nemoc.

 

Symptom-příznak, projev nějaké nemoci.

Syndrom-soubor, trs příznaků, podle kterého se dá určit (aspoň přibližně), o jakou nemoc se jedná.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574819
Měsíc: 2056
Den: 60