Jdi na obsah Jdi na menu
 


Delirium (obluzenost vědomí)

Jiné názvy: obluzenost vědomí, šílenství, nesouvislá mluva, zmatenost, syndrom dezorientace

Anglicky: delirium

Příčina: příčin je mnoho, např. vysoká horečka, intoxikace, infekce...

Úmrtnost: záleží přesně na příčině deliria, ale delirium samo o sobě není smrtelné

Obor: Psychiatrie

 

Delirium je onemocnění těla i duše (je však řazeno mezi psychiatrická onemocnění), charakterizováno jako obluzenost vědomí způsobené mnoha příčinami: příčina může být vysoká horečka, intoxikace (otrava), hypoxie (nedostatek kyslíku) a jiné, jen vzácně se vyskytne delirium jako samo o sobě. Delirium samo o sobě není smrtelné, ale smrtelná může být nemoc, která delirium vyvolala. Mozek je jakoby "omámen" nějakým stavem a vytváří tak podivné obrazy, které nedávají smysl a také není schoepn koordinovat např. mluvení. Delirium může přetrvávat i po úplném vyléčení příčiny/nemoci, která delirium způsobila.

Příznaky:

Při deliriu jsou samozřejmě přítomny příznaky vyvolávající příčiny. Vzácný případ je samotné delirium, kdy se žádné jiné příznaky než příznaky deliria nevyskytují.

Příznaky samotného deliria jsou:

Zmatenost (dezorientace): Pacient v deliriu je zmatený. Neví kdo je, kde je a jaké je datum (čas). Neví ani obecně známé věci, které před nemocí věděl. Když mu však dáme vybrat z několika možností (příklad: Jsme v nemocnici, doma, venku na zahradě nebo jedeme autem?), většinou odpoví správně na dvě třetiny otázek.

Bludy (obluzenost vědomí): V důsledku "omámení" mozku se pacientovi většinou obraz, který vidí jakoby rozpůlí, rozštěpí, případně dochází i k "rozpadení" tohoto obrazu. Části obrazu tak zůstávají u sebe, ale úplně spojené nejsou. Jenže tam je mezera! Mozek ale chce mít obraz vcelku. Do této mezery vzniklé mezi dvěma obrazy mozek neracionálně přidává nelogické vycpávky, které vlastně pacient ani nevidí, to si jen v mozku myslí, že tam ten nelogický obraz je. Nemocný si však neuvědomuje, že by to tam nemělo vůbec být. S tímto souvisí i dvojité vidění jako častý příznak deliria.

Neklid, náladová labilita a změny chování: Při deliriu se velmi často objevuje neklid, často hyperaktivita nebo i agresivita (agresivní chování), chování se velmi odchyluje od normy, pacient může mít depresi nebo naopak euforii-emoční (náladová) labilita je stav, kdy se nálada může prudce zlepšovat nebo naopak zhoršovat. Projeví se také poruchy osobnosti.

Nespavost (insomnie): Během deliria se objeví insomnie (nespavost), která je podrobně popsána zde.

Potíže s mluvením a špatná koordinace pohybů: Delirium může mít i podobné symptomy jako cévní mozková příhoda. Pacient má nesouvislou řeč, komolí slova a jeho věty nedávají smysl. Projeví se také špatná koordinace pohybů: jeho chůze, zvedání se apod. není v pořádku.

Demence (snížení inteligence): Jako příznak deliria se někdy časem projeví také snížení inteligence pod 80 bodů.

Sundown syndrom: Jako "sundown syndrome" (anglicky doslova syndrom západu slunce) se označuje delirium po západu slunce, které ovšem ve dne není přítomno.

Delirium tremens ("třesoucí se šílenství"): vzniká u alkoholismu. Příznaky jsou prakticky stejné nebo podobné jako u klasického deliria, ale dva příznaky je zde navíc: třes a profusní perspirace.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Interhumánní transport samotného deliria nebyl prokázán. Nemoci vyvolávající delirium však přenosné být mohou.

Prevence: Pro správný duševní vývoj je důležitý hlavně dostatečný příjem jódu a důležité je omezit stres. Důležitá je i prevence onemocnění, která můžou způsobit delirium.

Léčba (terapie): Při zjištění deliria, které nevzniklo "samo od sebe" se provádí hlavně terapie nemoci nebo příčiny, která delirium vyvolala. Delirium se léčí na psychiatrii. Podávají se dávky neuroleptik (antipsychotik) a benzodiazepiny (Diazepam). Pacientům s "sundown syndrome" se většinou na noc rožíná světlo, aby se tomu předešlo. Podávají se také hypnotika pro zlepšení spánku.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2055
Den: 58