Jdi na obsah Jdi na menu
 


Deprese (nadměrný smutek)

Jiné názvy: nadměrný smutek, depresivní nemoc, depresivní porucha, "depka"

Anglicky: depression

Příčina: porucha v úklidu a recyklaci hormonu serotoninu

Úmrtnost: záleží na typu, 3-15%

Obor: Psychologie, Psychiatrie

 

Deprese je poměrně časté onemocnění, kterým trpí asi 3% lidí, tedy asi 200 milionů lidí na světě. Může to být i příznak, symptom nějaké jiné nemoci: schizofrenie, autismus, OCD a další.  Existuje několik typů deprese, které se liší podle úmrtnosti a závažnosti nemoci. Deprese je však vždy zapříčiněna nerovnováhou, poruchou v uklízení hormonu serotoninu: mezi dvěma mozkovými buňkami (neurony) je malá mezera (neurotransmiterální štěrbina), mezi kterými se přenáší různé signály, ale i hormon serotonin. Říká se mu také "hormon štěstí", protože patří mezi endorfiny, které laicky řečeno člověku dělají dobře. Až se všechny molekuly přenesou j jednoho neuronu na druhý, molekuly, které se tam nestačily dostat, jsou recyklovány nebo zlikvidovány. Při depresi jsou tyto molekuly  "líné" a velká část z nich se tam nedostane, takže je nedostatek endorfinů hormonů štěstí, buňky se většinou poškodí, přestanou dobře pracovat a vzniká deprese. Pořád se však ještě neví, proč deprese vzniká, jestli za tu nadměrnou likvidaci serotoninu můžou nějaké chemické látky, mozkové buňky, nedostatek něčeho či dokonce sám pacient. Jsou ale známy rizikové faktory, například konzumace hranolek a tučných jídel, nadmíra stresu a příliš mnoho sporů. Deprese je často zaměňována za špatnou náladu, lenost nebo krátkodobý nadměrný smutek a stres. Rozdíl mezi leností a depresí je ten, že lenoch je naštvaný, že musí něco dělat, zato ten, kdo je v depresi, je rád, že se mu něco podařilo udělat.

 

Příznaky:

Deprese má málo příznaků, které mají však velký dopad na psychiku jedince a jsou dlouhodobé. Mezi ty hlavní patří dlouhodobý, hluboký a nadměrný smutek, nadmíra stresu a úzkost (anxylie), stavy ztuhlosti, neschponost "nic dělat", sebeobviňování (autoakuzace) a apatie, a tendence k sebevraždě (suicidální tendence)-asi dvě třetiny úmrtí na depresi je způsobeno sebevraždou, zbytek většinou alkoholovou intoxikací. Deprese je buď stálá, nebo periodická-deprese se periodicky zlepšuje a zhoršuje.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Deprese je neinfekční, nenakažlivé psychologické onemocnění, avšak může být dáno geneticky, a tak je možný přenos třeba na potomky, ale je nepravděpodobný (genetické předpoklady).

Prevence: Prevence deprese nemůže být stoprocentní, je jen částečná, pravděpodobnost vzniku deprese se prevencí jen snižuje. Mezi prevenci patří hlavně dostatek spánku, protože ve spánku se uvolňuje melatonin, jeden z hormonů, který brání úklidu serotoninu. Kojenci do 1. roku by měli spát přes 15 hodin denně (novorozenci často spí i přes 20 hodin), ve věku 1-4 let už postačí jen 15 hodin, i méně. Dítě ve věku 5-10 let by mělo spát alespoň 9-11 hodin denně, 10-15 let alespoň 8 hodin denně, 15-25 alespoň 7-8 hodin denně a po 20. roku života již stačí 7-8 hodin spánku, potřeba spánku se nepatrně snižuje se stoupajícím věkem, v 60-70 letech lidem už často stačí jen 6 hodin (ve vysokém věku se často objevuje i nespavost, kdy spí méně než 5 hodin, ale mezi důchodci jsou i lidé, kteří si "pospí"). Jako prevence se také uplatňuje eliminovat veškerý stres, a když to není možné, alespoň ho omezit nebo zredukovat přírodními prostředky (meduňkový čaj, čaj Spánek a nervy...). Poslední výzkumy také ukazují, že hranolky a jiná tučná nezdravá jídla, ale i kouření také zvyšují riziko vzniku deprese (a nejen deprese). Takže nejíst nebo jíst jen málo tato jídla a kouřit méně než 5-10 cigaret denně nebo ideálně vůbec ne.

Léčba (terapie): Léčba deprese patří do rukou psychiatrů. Spočívá v podávání antidepresiv, hlavně SSRI-selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, které zabraňují likvidaci molekul serotoninu a vrací je zpět do neuronů. Existuje spousta jiných antidepresiv, které třeba jen zpomalují likvidaci serotoninu, ale SSRI je nejúčinnější. Jako podpůrná léčba je možné naordinovat anxiolytika (léky proti úzkosti), které depresi zmírňují. Pokud nemocný špatně spí, jsou dobrá hypnotika ("prášky" na spaní), nebenzediazepinové i benzediazepinové. Proti depresi existuje i přírodní léčba: banány, které obsahují serotonin, třezalka tečkovaná. Jako anxiolytikum lze použít meduňku, a na spaní je dobrý třeba kozlík nebo chmel, meduňka (čaj Spánek a nervy, doplněk stravy Meduňka chmel kozlík). Depresi lze také vyléčit fototerapií (léčba jasným bílým světlem) nebo elektrošoky (elektrokonvulzivní terapie).

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2055
Den: 58