Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diabetes mellitus (cukrovka)

Jiné názvy: cukrovka, diabetes, DM

Anglicky: Diabetes mellitus

Příčina: I. typ-napadení slinivky břišní vlastními imunoglubuliny (autoimunitní onemocnění), II. typ-snížení citlivosti orgánů na inzulín

Úmrtnost: záleží na řádném léčení cukrovky a typu (I. typ je horší)

Obor: Interna-Diabetologie

 

Diabetes mellitus je onemocnění pankreatu (slinivky břišní). Slinivka má za úkol vyrábět pankreatickou šťávu (trávení potravy) a udržovat hladinu cukru v krvi. Pokud je cukru nedostatek, alfa buňky Langerhansových ostrůvků ve slinivce vyrábí glukagon, což je hormon, který uvolní část zásob cukru v játrech a zvýší tak hladinu cukru. Pokud je cukru nadbytek, beta buňky začnou produkovat inzulín, který hladinu cukru snižuje. Při diabetu slinivka není schopna produkovat dostatek tohoto hormonu. Pokud nenáí cukrovka léčena správně, může nastat hypoglykemický šok (viz níže).

 

Diabetes mellitus I. typu

Je nebezpečnější než diabetes II. typu. Postihuje hlavně děti. Je to autoimunitní onemocnění, kdy tělo z nevysvětlitelných důvodů vyrábí protilátky proti pakreatu. Diabetes I. typu nastane, pokud už protilátky zlikvidovaly více než tři čtvrtiny beta buněk.

Příznaky neléčené cukrovky I. typu jsou časté močení, nadměrná perspirace, polydipsie (nadměrná žízeň), svědění a pocit suché kůže. Může být i vysoký krevní tlak, zvracení (vomit) a nausea.

Přenos interhumánně není možný. Existují však genetické dispozice pro diabetes.

Prevence diabetu I. typu, která by byla účinná, neexistuje.

Léčba (terapie) cukrovky I. typu je inzulin-dependentní, při terapii se používá inzulin. Diabetik si musí několikrát denně měřit hladiku cukru v krvi glukometrem, píchnout si dávku inzulinu a odvážit si každý gram jídla.

 

Diabetes mellitus II. typu

Je podstatně méně vážný než diabetes I. typu. Diabetes II. typu je častější než I. typ. Citlivost těla na hormon inzulin se snižuje. To se odehrává v řádu let (prediabetes). Slinivka proto vyrábí větší množství inzulinu, aby to stačilo. Poté je však z toho "unavená" a už nemůže dál produkovat tak velké množství inzulinu. V těle je tedy nedostatek inzulinu a rozvíjí se diabetes mellitus II. typu.

Příznaky neléčené cukrovky II. typu jsou podobné jako symptomy neléčené cukrovky I. typu: abnormální žízeň, svědění kůže a pocit jejího vysušení, nadměrné pocení a častější močení. Většinou se objeví podivný zápach z úst, který připomíná zápach octa.

Přenos interhumánně není možný. Genetické předpoklady pro diabetes mellitus se mohou přenášet na potomky.

Prevence-Diabetes II. typu může být vyvolán i tím, že člověk jí nepravidelně. Je proto dobré jíst pravidelně, nejlépe pětkrát denně. Udržujte zdravý životní styl a omezte stres.

Léčba (terapie) cukrovky II. typu je non-inzulin-dependentní. Dodržují se opatření, která jsou uvedena v sekci "Prevence". Podávají se léky, které zvyšují citlivost těla na inzulin. Novou metodou léčby diabetu II. typu je také operace žaludku.

 

Hypoglykemický šok

Je to akutní komplikace cukrovky, která vzniká, pokud si diabetik omylem píchne menší množství inzulinu, než by měl. Vzácně může postihnout i jinak zdravé jedince.

Příznaky hypoglykemického šoku: bledost, zvracení (vomit), nevolnost (nausea), profusní perspirace, únava, hypersomnie.

Přenos není možný.

Prevence je dodržovat řádně léčbu cukrovky.

Léčba (terapie): při hypoglykemii v první pomoci podáváme něco, v čem je vysoký obsah cukru, např. kostku cukru. Pokud šok do deseti minut nezmizí, léčbu opakujeme. Může nastat i hypoglykemické kóma, kdy pacient upadne do bezvědomí kvůli hypoglykemickému šoku. V tom případě potřebuje lékařskou pomoc.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2056
Den: 59