Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hypertenze (vysoký krevní tlak)

Jiné názvy: vysoký krevní tlak, vysoký tlak, zvýšený krevní tlak, zvýšený tlak, hypertense, tichý zabiják

Anglicky: Hypertension

Příčina: zúžení cév-kofein, tein, alkohol, cigarety... nebo i rychlý tep srdce

Úmrtnost: záleží na výšce tlaku

Obor: Kardiologie (Interna-Kardiologie)

 

Vysoký krevní tlak v podstatě není nemoc. V nemoc hypertenze přechází až tehdy, pokud dojde ke komplikacím (infarkt, cévní mozková příhoda, problémy s ledvinami). Systola je fáze, kdy se srdce stáhne (kontrahuje) a vzniká systolický tlak, který je větší než diastolický, uvádí se jako první a normální hodnota je 100-140 mmHg (torrů). Při relaxaci neboli uvolnění srdečního svalu vzniká fáze zvaná diastola, která je sice delší než systola, ale diastolický tlak je nižší: normální diastolický tlak je 70-90 mmHg. Hodnota správného krevního tlaku je tedy 100/70-140/90. Je-li vyšší než 140/90, vzniká hypertenze. Hodnota zvýšená nad 160 mmHg při diastole se považuje za velmi vysoký krevní tlak, který je nebezpečný zejména pro mozek, srdce a ledviny.

 

Příznaky:

V některých případech se žádné symptomy hypertenze neobjeví. Pokud se dostaví, jsou to hlavně častá bolest hlavy (cefalea), může se objevit edém (otok) na rukou nebo nohou. Při poškození cév a hemoragii se rány hojí obtížněji a pomaleji než u normálního člověka. Při extrémně vysokém krevním tlaku se mohou dostavit i renální problémy (potíže s ledvinami). Při hypertenzi je vyšší riziko vzniku infarktu myokardu či cévní mozkové příhody.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Interhumánně není možný.

Prevence: Omezit konzumaci alkoholu, maximálně 30 ml čistého alkoholu muži a 20 ml alkoholu ženy. Důležité je přestat nebo nejlépe vůbec nezačít kouřit. Maximální doporučený limit pro pití kávy je 5 hrnků denně a na každých 100 ml kávy byste měl(a) vypít 100 ml vody+2-3 litry denně, protože káva dehydratuje. Nejezte příliš mnoho tučné stravy a dodržujte zdravý životní styl. Vyhněte se stresu nebo ho alespoň omezte (při stresu se vyplavuje hormon, který zužuje cévy a zvyšuje tak krevní tlak).

Léčba (terapie): Farmaceutická léčba spočívá v podávání antihypertenziv (volně prodejný např. OptiTensin), avšak často se při debatě o hypertenzi říká, že "prášky jsou na nic". Nefarmaceutická léčba je obecně účinnější, prevence hypertenze je vlastně i léčba hypertenze. Při vysokém krevním tlaku má blahodárný vliv ženšen, který rozšiřuje cévy a snižuje tlak.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574819
Měsíc: 2056
Den: 60