Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hypotenze (nízký krevní tlak)

Jiné názvy: nízký krevní tlak, nízký tlak, snížený krevní tlak, snížený tlak, hypotense

Anglicky: Hypotension

Příčina: rozšíření cév nebo ztráta velkého množství krve

Úmrtnost: záleží na výšce tlaku

Obor: Kardiologie (Interna-Kardiologie)

 

Nízký krevní tlak vlastně není nemocí. Systola je fáze činnosti srdce, kdy se myokard stáhne (kontrahuje) a vzniká tak systolický krevní tlak, jehož hodnota je větší než hodnota diastolického tlaku, uvádí se jako první při zápisu krevního tlaku a normální hodnota je 100-140 mmHg (torrů). Při relaxaci neboli uvolnění srdečního svalu je fáze zvaná diastola, která je sice delší než systola, ale diastolický tlak je nižší než systolický: normální diastolický tlak je 70-90 mmHg. Hodnota správného krevního tlaku je tedy 100/70-140/90, úplně ideálně 120/80. Pokud je krevní tlak nižší než 100/70, vzniká nízký krevní tlak.

 

Příznaky:

Příznaky (symptomy) hypotenze se mohou a nemusí vyskytnout. Jsou to dezorientovanost a zmatenost, závratě (vertigo), mdloby (omdlévání).

 

Přenos, prevence, léčba:

Přenos: Interhumánně není možný, hypotenze je neinfekční.

Prevence: Dodržovat zdravý životní styl. Dbejte na přísun soli (limit 2-5 gramů denně) a vykonávejte nějaké fyzické aktivity (třeba si každé ráno můžete zacvičit).

Léčba (terapie): Při hypotenzi se doporučuje pít kávu, avšak ne více než 5 šálků denně, protože jinak může hrozit i hypertenze (zvýšený krevní tlak). Lidé s hypotenzí by neměli darovat krev, protože by se krevní tlak mohl ještě snížit.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2055
Den: 58