Jdi na obsah Jdi na menu
 


Infarkt myokardu (srdeční mrtvice)

Jiné názvy: srdeční mrtvice, srdeční příhoda, infarkt, infakrt srdce, akutní infarkt (AI), akutní infarkt myokardu (AIM)

Anglicky: heart attack

Příčina: zástava srdce, příčiny zástavy srdce bývají různé: mnoho tuku (lipomatoza srdce) nebo jiná nezdravá strava či látky poškozující srdce nebo nervy vedoucí do srdce (alhokol, tuky...), záněty nebo onemocnění srdce, silné krvácení (hemoragie), vyčerpání, aplikace nějakého plynu intravenózně (do žíly)-plyny jsou stlačitelné-způsobí zástavu správné funkce srdce, krevní sraženina, nebo jiná pevná látka, která srdce ucpe, málo pohybu (související s tukem) a další. Možná existují i příčiny infarktu, které ještě neznáme.

Úmrtnost: záleží na příčině, 20-80%

Obor: Jednotka intenzivní péče (emergentní medicína-JIP), Kardiologie

 

Infarkt myokardu, spolu s arteriosklerózou tvoří nejčastější příčinu úmrtí v ČR, patří sem více než 35% úmrtí, což je dvakrát více než obávaná nádorová onemocnění (rakovina). Infakrty jsou dobře léčitelné, hlavní problém, proč má vysokou úmrtnost, je to, že přijde velice rychle, jedná se o akutní stav, který vyžaduje přivolání záchranné služby (sanitka), okamžitou léčbu a převoz na jednotku intenzivní péče. Neléčený infakrt vede většinou během několika minut, vyjímečně jedné hodiny k úmrtí. 60-80% lidí, kteří dostanou infakrt ve spánku, ho už nezaznamenají a zemřou. Zbylých 20-40% se probudí, a 40% z nich nepřežije: infarkt ve spánku tedy přežívá jen 10-20% lidí. Infakrt rozvinutý za plného vědomí přežívá obvykle 60-90% pacientů, opět záleží na rychlosti příjezdu záchranné služby, jestli si ji stačí přivolat (nebo někdo jiný), a na příčině a typu infarktu.

 

Příznaky:

Mezi hlavní příznaky patří hlavně silná bolest na hrudi a v levé ruce, strach o život, agresivita a nervozita, dále schvácenost, opodstatněné záchvaty strachu, dýchavičnost a dušnost, kašel, může se objevit tzv. angina pectoris. Dále je možné zvracení (vomit) nebo dokonce subfebrilie, zvýšená tělesná teplota, která však nebývá vyšší než 38 °C. V důsledku neokysličení tkání mohou zmodrat rty a jazyk (jako u oběšenců), pacient se dostává do deliria, nastává koma a bez léčby zpravidla smrt.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Infakrt myokardu ne neinfekční (nenakažlivé) onemocnění, avšak akutní, život ohrožující stav. Existují genetické předpoklady, mohou se přenášet na potomky, přesný důvod těchto genetických náchylností k infarktům však není přesně znám.

Prevence: Mezi téměř stoprocentní prevenci patří hlavně omezení, nebo úplné vyřazení nasycených mastných kyselin (nezdravých tuků) z jídelníčku, dále abstinence-nepít alkohol a nekouřit, maximálně 5-10 cigaret denně a 1-2 dávky alkoholu denně (za jednu dávku se považuje: 500 ml alkoholického piva, 200 ml vína, 40 ml rumu a 20 ml "tvrdého" alkoholu-slivovice, vodka, whiskey, tedy 10 ml čistého alkoholu). Alkohol bychom však měli pít až min. ve 25-30 letech nebo vůbec ne, jedna dávka alkoholu denně po 30. roku života se dokonce považuje za zdravou, hlavně pro žaludek. Dále dostatek pohybu (měli byste se pohybovat alespoň 30-60 minut a ujít alespoň kilometr na čerstvém vzduchu denně) prospívá srdci a mozku. Pro srdce a celé tělo jsou zdravé nenasycené mastné kyseliny (Omega-3), obsažené v mořských rybách a některých máslech. (Prodávají se i kapsle s Omegou-3, berou se 1-2krát denně a jsou relativně levné, 50 kapslí obvykle nestojí více než sto korun.) Málo známá informace o infarktech: v zimě když jdete ven, vemte si čepici a v horším případě i rukavice, aby vám nebyla zima a netřepali jste se. Při klepotu ze zimy může vzniknout sraženina, která se sice většinou rozpustí, ale raději ji nepodceňujte.

Léčba (terapie): Infarkt vyžaduje přivolání záchranné služby. U akutních infarktů je nutná recustitace a obnovení základních životních funkcí a rozpuštění trombu (krevní sraženiny), ke které se používá nízkomolekulární heparin. Poté je pacient převezen na jednotku intenzivní péče (JIP). Další léčba spočívá v uklidnění pacienta (sedativa), zmírnění bolesti (analgetika) a rekonvalescence pacienta.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574819
Měsíc: 2056
Den: 60