Jdi na obsah Jdi na menu
 


Infekce (nákazy)

Další názvy: nákazy, nakažení

Anglicky: infection(s)

Původci: viry, bakterie, kvasinky a paraziti

Úmrtnost: záleží na typu nákazy, 0,003-100%

Obor: Infekční lékařství

 

Infekce neboli nákazy jsou nakažlivá (infekční) onemocnění, protože jsou způsobena viry, bakteriemi a kvasinkami. Viry jsou nebuněčné částice, na rozhraní živého a neživého, potřebují hostitelskou buňku, aby se mohli množit, obsahují jen DNA nebo RNA, případně nukleotidy jako obal a ochranu, bílkoviny a hlavně enzym, který DNA nebo RNA zanese do ribozomu buňky, aby vyráběla další virové částice. Bakterie jsou jednobuněčné organismy, množí se pučením a nepotřebují hostitelskou buňku na to, aby se mohly množit, potřebují jen jakousi "živnou půdu". Většinou mají jádro. Kvasinky a plísně se také rozmnožují pučením, jsou to jednobuněčné organismy. Paraziti jsou mnohobuněčné organismy, které se rozmnožují buď pučením nebo kladou vajíčka.

 

Příznaky:

Inkubační doba se různí, může jít o několik hodin či několik desítek let. Příznaky jsou taktéž různé, od obyčejné bolesti hlavy nebo kloubů přes zvracení (vomit) nebo schvácenost až po fatální asfyxie (dušení) a zástavy. Téměř vždy se vyskytuje zvýšená tělesná teplota nebo horečka (subfebrilie až febrilie), může být od 37 °C přes 39 °C až po 42 °C, taková horečka je však již velmi nebezpečná.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Je různý podle typu infekce, přes sexuální nákazy až po kapánkovou infekci.

Prevence: Prevence probíhá podle typu přenosu (transportu) nákazy.

Léčba (terapie): Je také velice různá, bakteriální infekce se většinou léčí antibiotiky, které blokují DNA a tak zabraňují množení bakterie. Virostatika (antivirotika) buď brání viru ve vstupu do buňky a když už se to stane, brání jim buňku opustit. Nebo blokují přímo enzym, aby nemohl zanést DNA nebo RNA do ribozomů buňky. Virostatika však mají někdy jen omezený účinek (hemoragické horečky, vzteklina). Interferony a virové protilátky (imunoglobuliny), vyráběné uměle imunitním systémem, napadají přímo virus. Proti kvasinkám, plísním a parazitům účinkují různé látky, záleží přesně na typu.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2055
Den: 59