Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapavka (gonorrhoea)

Další názvy: gonorrhoea (gonorea), v lékařské mluvě (slangu) kapela, v lidové řeči tripl

Anglicky: Gonorrhoea

Původce: bakterie Neisseria gonorrhoeae

Úmrtnost: s lékařskou péčí malá (pod 1%), některé kmeny bakterie se však proti lékům stávají resistentní (odolné)

Obor: Infekční lékařství

 

Kapavka je pohlavně přenosná nemoc, je to nejčastější nemoc, která je přenesena pohlavním stykem. Ročně je hlášeno necelého půl milionu případů kapavky, většinou kvůli nezkušenosti v začátku sexuálního života v pozdní adolescenci nebo rané dospělosti (15-30 let).

 

Příznaky:

Inkubační doba obvykle činí 2 dny až týden, vyjímečně dva týdny, někteří lidé však mohou zůstat bez příznaků i po delší dobu, maximálně 3-4 měsíce. (U žen je inkubační doba zpravidla delší.) Časté příznaky jsou bolest nebo pálení při močení a ejakulaci (v moči často krev),časté nutkání k močení, zánět močové trubice a zarudnuté genitálie, bolest v konečníku (pokud byla infekce přenesena análním stykem), zánět spojivek (nebo/a zarudnutí obličeje), zvýšená tělesná teplota (subfebrilie, febrilie), bolesti kloubů a revmatické problémy, celková únava. U žen se často objeví krvácení mimo menstruační cyklus. Z genitálií obvykle vytéká nebo vykapává (podle toho také nemoc dostala své jméno) zažloutlá tekutina, která je směsicí vody, bakterií jak živých tak zabitých imunitním systémem a hnisu (mrtvých bílých krvinek (leukocytů), které zemřely v boji s bakterií). Pokud se bakterie rozšíří do jiných orgánů, což je nejvážnější komplikace nemoci, příznaky se liší podle orgánu který byl napaden.

 

Přenos, prevence, léčba:

Přenos: Téměř všechny případy kapavky byly způsobeny nechráněným pohlavním stykem.

Prevence: Při pohlavním styku se chraňte kondomem, nebuďte promiskuitní.

Léčba: Kapavka se léčí antibiotiky v nemocnici, pacienti se většinou při zvolení správného druhu antibiotik zcela vyléčí. Léčba kapavky je jedna z mála věcí, kterou pacient v ČR nemůže odmítnout. Stále větším problémem je bohužel resistence (odolnost) některých bakterií proti léčbě.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2055
Den: 58