Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lepra (malomocenství)

Jiné názvy: malomocentsví, prašivina, Hansenova nemoc

Původce: bakterie Mycobacterium leprae

Úmrtnost: lepra není smrtelná, pacienti umírají ne jiné komplikace, ale neví se, jestli souvisí přímo s leprou, nebo slabým imunitním systémem (leprou mohou onemocnět jen lidé s velmi špatným imunitním systémem)

Obor: Dermatologie, Infekční lékařství

 

Lepra je velice málo nakažlivá nemoc, která postihuje kůži, případně sliznice, protože ideální teplota pro bakterii lepry je o několik stupňů nižší než průměrná teplota těla. Lepra pochází z řeckého slova lepré, což znamenalo prach, prašivinu. Původně se vyskytolava jen v Egyptě, avšak rozšířila se do světa. Dříve si lidé mysleli, že lepra je boží trest, proto nemocné zavírali do leprosárií. Lepru je možné přenést jen při dlouhodobém pobytu s nemocným a jen v případě velice oslabené imunity, protože téměř všichni lidé mají vrozenou celoživotní imunitu proti této nemoci. I když je lepra vědecky bádána už přes jedno století, stále se přesně neví, jak se přenáší.

 

Příznaky:

Inkubační doba se pohybuje v rozmezí od několika měsíců až let (maximální doba 12-15 let). Mezi hlavní dva příznaky patří zvýšená tělesná teplota (subfebrilie), a mezi druhý příznak patří dlouhodobé problémy s kůží, odlupování jejich částí, bílé skvrny, nebolestivé zvětšené (zduřelé) části kůže, které často připomínají uzel. Dále se může objevit únava a nadměrná spavost, hypersomnie. Bez léčby obvykle dochází během 10-20 let k úmrtí.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Způsoby přenosu stále nejsou přesně známy, nemoc je možno přenést jen při přímém a dlouhodobém kontaktu s nemocným, a jen na lidi s velmi slabou imunitou. Přenos pravděpodobně probíhá aerosolem kapénkovou infekcí.

Prevence: Jako prevence se uplatňuje nejezdit do endemických oblastí, ale i když do endemických oblastí jedete, pravděpodobnost nákazy je praktiky nulová nebo velmi malá. Onemocnět mohou jen lidé s oslabenou imunitou, kteří patří do 5% lidí, kteří namají proti lepře vrozenou imunitu.

Léčba (terapie): Lepra se léčí antibiotiky a dermatologickými mastmi, které obsahují léčivé látky. Protože leprou onemocní jen lidé s velice oslabenou imunitou, posiluje se imunitní systém pacienta. Uplatňují se také horké koupele (37-40 °C), protože ideální teplota pro množení bakterií Mycobacterium leprae je 32 °C, a koupel o větší teplotě ještě přispěje k hubení bakterií.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2056
Den: 59