Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malárie (tropická nemoc)

Jiné názvy: tropická nemoc, tropická malárie

Anglicky: Malaria

Původce: parazit Plasmodium vivax

Úmrtnost, když není léčena: 0,5-1%, u dětí větší

Obor: Infekční lékařství

 

Malárie je nebezpečná nemoc, způsobená parazitem Plasmodium vivax. Vyskytuje se hlavně v Africe a v Asii, kde jí ročně podlehne asi 1-2 miliony lidí (onemocní 300-500 milionů), většina mrtvých jsou děti do 10 let, protože úmrtnost je narozdíl od běžných 0,5-1% vyšší u dětí, u novorozenců až 70%. Název vznikl od italských slov male aria, což znamená doslova špatný vzduch, protože dříve se myslelo, že malárii způsobuje pach z bažin, dnes už však víme, že malárii přenáší komár rodu Anopheles, bylo to však odhaleno až na konci 19. století. Může se však vyskytnou i v mírném pásu, kdy pacient nemoc "přiveze". Proto se 12 měsíců po cestě do endemických oblastí nesmí darovat krev, protože malárie může mít inkubační dobu až 12 měsíců.

 

Příznaky:

Inkubační doba činí obvykle několik týdnů. Výjimečně to může být i několik dnů nebo naopak měsíců, nejdéle však kolem 8-10 měsíců, či dokonce jednoho roku. Mezi velmi časté příznaky patří žloutenka, zvýšená tělesná teplota až horečka ((sub)febrilie) 38-41 °C, zvětšení jater, únava, bolest hlavy, hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi), třesení, zimnice, křeče (spasmy), bolesti kloubů, svalů a kostí (revmatismus), zvracení (vomit) a nevolnost (nausea). U většiny pacientů se také objeví průjem (diarea), renální syndrom (problémy s ledvinami) a rozpad červených krvinek a s tím spojená anemie (chudokrevnost) a nedostatečné prokrvení mozku (cerebrální ischemie). Typické pro malárii je, že každých 40-60 hodin dochází k masivnímu uvolnění parazita do krve-malarické záchvaty, čemuž odpovídá prudké zhoršení stavu a silná anemie (parazit mj. napadá červené krvinky, erytrocyty), také hemolýza neboli rozpad červených krvinek, během několika hodin většinou dochází ke zlepšení, ale po dvou dnech se situace opět opakuje.Po prodělání záchvatu se pacient velmi potí několik desítek minut až hodin, mezi jednotlivými malarickými záchvaty ubývajícími na síle se pacient většinou cítí relativně zdráv.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Malárie se přenáší krví, takže dochází k přenosu hlavně komářími samičkami rodu Anopheles, které poštípají zdravého pacienta a před nějakým časem poštípali nemocného pacienta či nemocné pacienty. Další způsob přenosu je nedostatečná nebo žádná sterilizace injekčních jehel, mezi narkomany a bohužel stále ještě v některých nemocnicích třetího světa.

Prevence: Při sdílení injekčních drog je riziko nnákazy malárií, a nejen malárií, takže nebrat drogy. Při cestě do endemických oblastí se používají moskytiéry během spánku, sítě napuštěné insekticidem, který zabrání příletu komárů, kteří mohou být přenašečem malárie. Dále se užívají preventivně antimalarika při pobytu v rizikových oblastech, a ještě nějaký čas před odjezdem a po příjezdu. Při užívání těchto léků nesmíte pít alkohol, mohlo by dojít k poškození jater.

Léčba (terapie): K léčbě malárie se používá chinin, který ničí původce malárie. Důležitý je dostatek tekutin, v případě silné anemie se podává krevní transfuze a pokud je vysoká horečka, sráží se uměle. Pokud jste v endemické oblasti a máte podezření na malárii, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc!

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574818
Měsíc: 2055
Den: 60