Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mor (morová nemoc)

Jiné názvy: morová nemoc, černý mor, černá smrt

Anglicky: plague

Původce: bakterie Yersinia pestis

Úmrtnost, když není léčen: záleží na typu moru, konkrétně: bubonický mor 60%, pneumonický mor 99,8%, septický mor 100% Léčen: bubonický mor 5-10%, pneumonický mor 40%, septický mor 20%

Obor: Infekční lékařství

 

Mor je nebezpečná nemoc, která si v minulosti vyžádala v Evropě přes 20 milionů životů. Dnes se už v Evropě téměř nevyskytuje, ale před několika lety se na Ukrajině objevila epidemie plicního (pneumonického) moru, nakazilo se několik stovek lidí. Původně se myslelo, že je to zvláštní zmutovaný druh chřipky (jako prasečí chřipka) nebo jiná nezávažná respirační obtíž. Ročně je hlášeno asi 1-3 tisíce případů moru ročně po celém světě. Dnes je mor už velmi dobře léčitelný antibiotiky. Nedávno propukla epidemie také na severu Peru, v jižní Americe.

 

Příznaky:

Bubonický (žlázový, hlízový mor)

Inkubační doba činí 1-3 dny. Objeví se zánět lymfatických uzlin, po celém těle, hlavně na tříslech a v podpaží naskáčou bolestivé černé nebo hnědé hlízy ("hlízy morové"), což jsou zduřené lymfatické uzilny. Horečka (febrilie) je 38-41 °C. Objeví se akutní silná bolest hlavy, od té doby mor buď začne postupně ustupovat (40% případů bez léčby), nebo se rozvíjí do větších rozměrů a zpravidla pak bez léčby končí smrtelně. Pokud se zače mor po bolesti hlavy ještě víc rozvíjet, objeví se silné pocení, bolesti v kloubech a svalech, horečka stoupne na 39-41 °C. Typický je také pocit chladu (zimnice a třesavka), lymfatické uzliny se zvětší i do velikosti pomeranče. Vytéká z nich řerná hnisavé tekutina (odtud černá smrt) a po jejich rozpadení vzniká hluboký vřed. Příčinou smrti bývá vyčerpání organismu a otrava bakterií.

Pneumonický (plicní) mor

Inkubační doba je většinou několik hodin až dnů. První příznaky se projeví jako silná chřipka: bolest v krku, silný kašel, bolesti svalů a kloubů, dušnost, únava, nevolnost (nausea), horečka 38-41 °C. Může se objevit také bolest hlavy, průjem (diarea), zvracení (vomit) a nevolnost (nausea). Za několik hodin se však do hlenu vykašlávaného nemocným vysoce infekční krev. Bez léčby přežívá asi jeden z 500 nakažených, s léčbou tři z pěti pacientů. Příčinou smrti bývá plicní otok (edém)-udušení, v důsledku nedostatku kyslíku mohou pacientovi zmodrat rty. Plicní mor je nejvzácnější forma podle WHO, dokáže však zabít už do 24 hodin od infekce.

Septický mor

Inkubační doba činí 15 hodin až 3-4 dny. Objeví se bolesti po celém těle, nevolnost (nausea), případně zvracení (vomit), bolesti hlavy. Pacient v důsledku sepse (otravy krve) upadá za 12-24 hodin do komatu a bez léčby téměř vždy umírá. S léčbou přežívají čtyři z pěti pacientů.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Plicní mor je vysoce infekční, přenáší se kapénkovou infekcí aerosolem a všemi tělními tekutinami a sekrety. U bubonického a septického moru je rezervoár krysa a vektor (přenašeč) blecha.

Prevence: Při cestě do endemických oblastí noste roušku, stříkejte se inekticidy proti blechám a nemanipulujte s živými ani mrtvými hlodavci. Proti moru existují také dvě vakcíny, jsou však málo dostupné v ČR.

Léčba (terapie): Ve středověku, kdy byl mor častý, se používal česnek, med a potření octem. Je to však málo účinné, mor se musí léčit antibiotiky do 24 hodin od prvních příznaků. Dva dny bez léčení totiž pravděpodobně znamenají smrt pacienta, zvláště pak u plicního (pneumonického) moru.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574821
Měsíc: 2055
Den: 57