Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nachlazení a rýma (akutní ozofaryngitida)

Zkušenosti s nachlazením a rýmou

 

Jiné názvy: akutní ozofaryngitida, akutní virový zánět nosohltanu, rhinitida, nastydnutí

Anglicky: (Common) cold

Původce: většinou rhinoviry (rinoviry) nebo adenoviry (původců nachlazení nebo rýmy je však asi 200)

Úmrtnost (léčena a neléčena): velice malá, blížící se 0%, zemřít mohou jen lidé s extrémně oslabenou imunitou, leukemií a AIDS

Obor: Infekční lékařství

 

Nachlazení a rýma jsou běžné zánětlivé nemoci postihující respirační (dýchací) systém, běžný člověk s průměrnou imunitou onemocní zánětem nosohltanu více než pětkrát za rok. Je považována za nejběžnější a nejméně vážnou nemoc na světě vůbec. Důvod rozšířenosti je ten, že virus nachlazení přežívá v místnosti i několik týdnů a k nakažení stačí s pacientem jen mluvit. Nachlazení nebo rýmu prodělal prakticky každý. Většina lidí nachlazení přechodí narozdíl od chřipky (nachlazení a chřipka jsou často zaměňovány, rozdíl je ten, že chřipka je vážnější a vyskytnou se i jiné příznaky), lidé se silným imunitním systémem nemohou vůbec onemocnět, nachlazení je velmi mírná nemoc.

 

Příznaky:

Mezi velmi časté příznaky patří subfebrilie (zvýšená tělesná teplota)-většinou méně než 39 °C, kašel (tussis), únava, nadměrné smrkání a kýchání, případně nevolnost (nausea) nebo nechutenství. Pacienti jsou slabí, mají hypersomnii. Často se objeví také bolest na hrudi, v krku. Pacienti se bez léčby obvykle do několika dnů uzdraví.

 

Přenos, prevence, léčba:

Přenos: Přenos rýmy nebo nachlazení je stejný jako u chřipky. Přenos tedy probíhá hlavně kapénkovou infekcí, k nakažení také stačí se nemocného jen dotknout či s ním mluvit. Nerozumné je také se s ním líbat, sdílet s ním příbor nebo být s ním v těsném kontaktu.

Prevence: Stejná jako u chřipky, proti nachlazení ani rýmě však neexistuje očkování (vakcína).

Léčba (terapie): Léčba téměř vždy není nutná, většina lidí také rýmu přechodí. Doporučuje se však klid na lůžku, aplikace nosních kapek, přírodní čaje, případně doplňky stravy. Při vysoké horečce (febrilii) nad 38 °C se snižuje-lék Paralen, lék Aspirin. Při vážnějším průběhu onemocnění je léčba stejná jako u chřipky-hospitalizace, virostatika, vitaminy, testování krve každé ráno.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2054
Den: 56