Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nadměrná spavost (hypersomnie)

Jiné názvy: hypersomnie, přílišná spavost, zvýšená spavost, narkolepsie

Anglicky: hypersomnia

Příčina: jsou různé: přepracování, nadbytek melatoninu v krvi, nebo i jiná nemoc-chřipka, demence, delirium, encefalopatické poruchy, onemocnění trávicího systému, deprese, schizofrenie, OCD a jiné psychické poruchy, či dokonce HIV/AIDS nebo rakovina

Úmrtnost: sama o sobě 0%, ale nemoci, kvůli kterým hypersomnie vzniká, mohou mít i větší než nulovou úmrtnost

Obor: Neurologie

 

Hypersomnie, nadměrná spavost nebo přílišná spavost, je chronická porucha spánku. Někdy to je a někdy není nemoc. Pokud je příčinou přepracování, tak se za nemoc nepovažuje. Pokud je příčina nadbytek melatoninu nebo nemoc, tak se už hypersomnie za nemoc považuje. Syndrom printemptní hypersomnie (jarní únava) se za nemoc z neurologického hlediska nepovažuje. Příroda na jaře nutí člověka odpočívat a vzniká jarní únava. Také oslabená imunita po zimě může být příčinou, tělo potřebuje na poslílení imunitního systému energii a doplňuje ji spánkem, ve kterém se uvolňuje hormon melatonin, který posiluje imunitní systém. V důsledku oslabené imunity může vzniknout i infekce, a příznakem této infekce může být i nadměrná únava či spavost. Neví se přesně incidence (četnost výskytu), protože někteří lidé se s tím nechtějí svěřit lékaři. Je však méně častá než nespavost, odhadem hypersomnii má asi 2-10% lidí. Mezi nemoci, které mohou hypersomnii způsobit je mnoho: od obyčejné chřipky přes anemii až po AIDS a různé druhy rakoviny.

 

Příznaky:

Jak již název napovídá, hlavním příznakem je nadměrná spavost. Za hypersomnii se považuje stav, kdy pacient spí více času než bdí (tedy více než 12 hodin denně), usínání trvá méně než 5 minut a hypersomnie trvá alespoň dva týdny, jednorázová hypersomnie např. z přepracování se nepovažuje za nemoc. U malých dětí je běžné, když spí i přes 15 hodin denně, tento stav se za hypersomnii u malých dětí nepovažuje. Typické také je, že pacienti si často zdřímnou několikrát i přes den, upadají do spánku i během nějaké činnosti (narkolepsie). Když nemocný spí méně, než je jeho zvykem, je celý den unavený a mnohdy má i zvýšenou tělesnou teplotu (subfebrilii), obvykle do 38 °C, vyšší horečky jsou v důsledku hypersomnie vzácné, nemoc, kvůli které hypersomnie vznikla, však může být i horečnatější.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Hypersomnie sama o sobě je nenakažlivá-neinfekční, ale pokud vznikla na základě nějaké nemoci, tato nemoc může mít genetický či infekční podklad.

Prevence: Jako účinná prevence se uplatňuje vypít alespoň 0,5 l zeleného čaje. Také se příliš nepřepracovávejte, aby nedošlo k nadměrné spavosti a únavě. Choďte často ven na procházky, posílí to Vaši imunitu. Pokud víte, že máte imunitu oslabenou, posilujte ji (bez černý, lék Wobenzym). Prevence různých nemocí, které hypersomnii způsobují, je individuální.

Léčba (terapie): Posiluje se imunita (pokud je to příčinou hypersomnie), odstraní se různé příčiny, případně se léčí i nemoci, které hypersomnii způsobily, tlumí se horečka nad 39 °C. Uplatňuje se zelený čaj. Pokud vznikla hypersomnie kvůli přepracování, pacientovi se doporučuje práci trochu omezit, pokud je to možné.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2056
Den: 59