Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obsedantně-kompulzivní porucha (OCD)

Jiné názvy: OCD, obsedantně-kompulzivní nemoc, obsedantně-kompulzivní choroba

Anglicky: Obsessive-compulsive disorder

Příčina: není přesně známa

Úmrtnost: 0%

Obor: Psychologie, Psychiatrie

 

Obsedantně kompulzivní porucha, zkráceně OCD (z anglického Obsessive-compulsive disorder), mezi psycholgy a psychiatry slangově nazývaná "ócédéčka", je psychická nemoc, je to úzkostná chronická porucha. Výskyt v populaci (incidence) je u mužů i žen stejný a to 2%, OCD tedy má asi jeden z padesáti lidí, tedy asi 135 milionů lidí na světě. Nejčastěji jí onemocní lidé v pozdní adolescenci nebo rané dospělosti-18-30 let. Přesná příčina vzniku obsedantně-kompulzivní poruchy však dodnes není známa, ale i přesto je OCD dobře léčitelná, a to jak farmakoterapií, tak psychoterapií kognitivně-behaviorální metodou.

 

Příznaky:

Hlavním a vlastně jediným příznakem je dlouhodobá, chronická anxilie (úzkost) projevující se rituálním chováním a neustálým rovnáním věcí do pořádku, lidé s OCD například dochází pozdě do práce nebo do školy kvůli tomu, že se několikrát vrací kontrolovat, jestli je vyplá trouba, zavřená okna, zamčené dveře... Toto chování, často i opakování frází nebo slov postiženému zabírá minimálně hodinu denně.

 

Přenos, prevence, léčba:

Přenos: OCD je neinfekční, existují však jisté genetické předpoklady pro obsedantně kompulsivní poruchu, které se mohou přenést na potomky.

Prevence: Obsedantně kompulsivní porucha má genetický předpoklad, takže prevence vlastně neexistuje.

Léčba (terapie): Obsedantně kompulzivní porucha se léčí psychoterapií, což znamená kognitivně-behaviorální metodu (kongixe-poznání, behavior-chování). Takováto terapie je buď individuální nebo skupinová. Jako farmakoterapii lze použít anxiolytika-léky proti úzkosti, benzediazepiny a jako podpůrnou léčbu také antidepresiva.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574819
Měsíc: 2056
Den: 60