Jdi na obsah Jdi na menu
 


Q-horečka (Q-fever)

Jiné názvy: Q horečka, Q-fever

Anglicky: Q-fever

Původce: bakterie Coxiella burnetti

Úmrtnost, když není léčena: nad 60%, léčena asi 10%

Obor: Infekční lékařství

 

Q-horečka, mezi lékaři často označována slangově jako "kvéčko", je nebezpečné akutní bakteriální onemocnění postihující hlavně respirační (dýchací) systém, Q-horečka byla rozpoznána v roce 1937. Je poměrně vzácná.

 

Příznaky:

Inkubační doba je asi 10-20 dnů, vyjímečně i týden nebo naopak měsíc. Samotné onemocnění trvá 3-15 dní. Hlavním příznakem je horečka (febrilie), jak už název napovídá. Obvyklé je také nadměrné pocení související s horečkou, bolesti hlavy (migréna) a svalů (myalgie), slabost, celková únava (hypersomnie). Zajímavé je, že Q-horečka je respirační onemocnění, ale respirační potíže jako kašel (tussis), nadměrné smrkání a kýchání, bolesti v krku a na hrudi, případně zápal plic (pneumonie) se objevují jen u 20-30% pacientů. Vzácně se objeví gastrointestinální obtíže: nevolnost (nausea), zvracení (vomit), průjem (diarea). Ještě vzácnější jsou kardiovaskulární problémy. Umírání nebo uzdravování od začátku prvních příznaků nastává během několika dnů až týdnů.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Q-horečka se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami a sekrety, a protože jde o respirační onemocnění, přenáší se i aerosolem (vzduchem-kapénková infekce).

Prevence: Izolace pacientů na infekčním oddělení, používání desinfekčních prostředků a sterilizace, nedostávat se do styku s nakaženými tělními tekutinami. Proti Q-horečce také existuje vakcína (očkování), které obsahuje mrtvé bakterie C. burnetti, přeočkovává se každých 5 let.

Léčba (terapie): Q-horečka se léčí výhradně na infekčním oddělení, kde se pacientovi podávají vysoké dávky antibiotik (proti C. burnetti jsou účinné hlavně doxa- a tetracyklin), v případě průjmu se doplňují tekutiny (perorálně, v horším případě intravenózně), pokud pacient silně kašle, aplikují se i mukolytika (léky ovlivňující kašel). Pokud je horečka příliš vysoká (nad 39 °C), sráží se. V případě kardiovaskulárních problémů je nutné i ty řešit. S léčbou přežívá přes 90% pacientů.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574821
Měsíc: 2055
Den: 57