Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sexuální úchylky a odchylky (sexuální deviace)

Jiné názvy: Sexuální deviace, poruchy sexuální (erotické) preference, poruchy sexuálního (erotického) zaměření, poruchy sexuální orientace

Anglicky: deviations

Příčina: není přesně známa, ale uvažuje se o tom, např. mozky homosexuálů jsou prý úplně jiné než mozky heterosexuálů

Úmrtnost: většinou malá, ale u některých (např. asfyxiace) je větší

Obor: Sexuologie, případně Psychiatrie

 

Poruchy sexuální preference, sexuální úchylky (existuje spousta jiných názvů), nejodbornější je sexuální deviace (deviare znamená latinsky odbočovat, přeneseně jakoby odbočovat ze "správné" cesty) jsou sexuálně-psychiatrické poruchy-pacient má sexuální preferenci k jedné skupině lidí větší, než k ostatním a nebo ho sexuálně vzrušují věci, které normálního člověka nevzrušují. Vlastně to ani nejsou nemoci, i když některé (homosexualita) na seznamu nemocí dříve byly. Mohou se objevit kombinované sexuální úchylky.

 

Akrofilie

Akrofilie (akros-výška, filos-milovat) je deviace, kdy pacienta sexuálně vzrušujě výška. Akrofilie tedy může být nebezpečná, protože pokud pacient vykonává sexuální styk nebo masturbaci na nestabilním vysoko položeném objektu nebo může spadnout, náraz může být smrtelný.

Příznaky akrofilie jsou, jak již bylo uvedeno, sexuální vzrušení z výšky. Postižení často vykonávají sexuální styk či masturbaci ve výškách-na skalách atd.

Přenos interhumánně samozřejmě není možný, ale pro sexuální úchlyky pravděpodobně existují genetické předpoklady.

Prevence žádné sexuální úchylky není možná, protože není známa příčina.

Léčba (terapie) spočívá v konzultaci se sexuologem nebo psychiatrem, který pacientovi doporučí určité chování. Úplně se akrofilie zbavit však není možné.

 

Asfyxiofilie

Asfyxiofilie neboli afyxofilie (asfyxia-dušení, filos-milovat), (auto)erotická asfyxiace nebo asfixace, též koczwarismus (kočvarismus, podle F. Kočvary, který byl první na světě, o kterém se ví, že zemřel na tuto deviaci) je velice vzácná, zato velmi nebezpečná sexuální úchylka. Jde o sexuální vzrušení z dušení a krátkodobé nedostatečné zásobení těla kyslíkem, což pak u pacienta vede k lepšímu orgasmu. Erotická asfyxiace je považována za extrémně nebezpečnou a autoerotická asfyxiace je ještě nebezpečnější. (Erotika je pohlavní styk nebo dráždění v páru nebo více osobách, autoerotika je masturbace.) Odhaduje se, že na asfyxiaci zemře asi 500 lidí ročně.

Příznaky-přiškrcování se při pohlavním styku nebo masturbaci. Příčinou smrti je buď uškrcení, nebo podráždění bludného nervu, což okamžitě způsobí infarkt myokardu.

Přenos stejně jako všude u sexuálních úchylek není interhumánně možný. Genetické dispozice se však mohou přenášet z generace na generaci.

Prevence samotné úchylky není možná, avšak je možná prevence komplikací asfyxiofilie-uškrcení.

Léčba (terapie)-především se při sexuálních praktikách neškrťte, léčba je možná také konzultací s psychiatrem, který doporučuje, jak se při sex. praktikách chovat. Žádné sexuální deviace se však nedají vyléčit.

 

Flagelační porucha

Flagelace (flagos-bičovat) má nízkou úmrtnost, jde o sexuální vzrušení v bičování.

Příznaky-jak již bylo uvedeno, sexuální vzrušení v bičování sebe nebo partnera.

Přenos interhumánně nebyl prokázán. Genetické předpoklady pro sexuální úchylky se vesele mohou přenášet na potomky...

Prevence v současné době není možná.

Léčba (terapie) probíhá pomocí konzultace s psychiatrem nebo sexuologem, stejně jako u ostatních deviací.

 

Nekrofilie

Nekrofilie je chorobný stav projevující se sexuálním zaměřením na mrtvé lidi.

Příznaky: postižení jsou sexuálně doslova posedlí

Přenos stejně jako u ostatních úchylek není interhumánně možný, genetické predispozice se však mohou přenášet na děti.

Prevence dnes ještě není možná.

Léčba (terapie) v současné době není možná.

 

Odchylky sexuální orientace

Na seznamu nemocí už nejsou přes 50 let. Za normální sexuální orientaci se považuje heterosexualita (heterosexuálů, jak nazýváme lidi s touto orientací je 85-90%), zaměření na osobu opačného pohlaví.

Příznaky:

Asexualita (a=bez)-postižení nemají žádné sexuální touhy, nejsou zaměření na žádné pohlaví. Prevalence: 4-5%.

Bisexualita (bi=dvojitý)-postižení jsou zaměření na obě pohlaví, jsou tedy vlastně heterosexuální i homosexuální zároveň. Je sporné, zda bisexualita existuje, někteří vědci tvrdí, že bisexuálové tají svou skutečnou homosexualitu. Prevalence: pod 1%.

Homosexualita (homos-stejný)-postižení jsou zaměřeni na osobu stejného pohlaví. Homosexuální ženy se nazývají lesby nebo lesbičky (méně často homosexuálky) a homosexuální muži homosexuálové nebo gayové, slangově homouši nebo jen homo, vulgárně buzíci, buzny, buzeranti, buci (nebo bukvice), spermohlti, teplouši nebo klády. Prevalence: 5-7%.

Přenos interhumánně není možný, existují však jisté genetické podklady.

Prevence není možná, dříve sice bylo považováno za fakt, že za všechno může výchova, avšak dnes víme, že existuje genetický podklad pro odchylka sexuální orientace i pro ostatní sexuální deviace.

Léčba (terapie)-V dnešní době se již neprovádí.

 

Pedofilie

Jde o chorobné sexuální zaměření na děti a mladé lidi (pedos-mladý, filos-milovat). Úmrtnost je žádná, ale v některých zemích hrozí za znásilnění dítěte i dospělého trest smrti (Írán atd.), v ČR však "jen" vězení.

Příznaky-dlouhodobé sexuální zaměření na děti, které ještě nejsou v pubertě.

Přenos interhumánně vůbec není možný, avšak genetické predispozice pro různé sexuální úchylka se mohou přenášet na děti.

Prevence, která by byla účinná neexistuje, protože pedofilie je pravděpodobně založena na genetickém podkladu.

Léčba (terapie) spočívá v konzultaci s psychiatrem nebo sexuologem a farmakoterapii antiandrogeny, které zabraňují sexuálním touhám, mají tedy opačný účinek než testosteron a další androgeny.

 

Transsexualita

Transsexualita na seznamu nemocí už není, jedná se o sexuální úchylku.

Příznaky=lidé stižení transsexualitou se cítí, jako by byli opačného pohlaví. Muž se tedy cítí být ženou, žena se cítí být mužem. Ví, že opačného pohlaví nejsou, ale prostě se cítí, jako by jim bylo "bližší". Často nosí i oblečení typické pro opačné pohlaví.

Přenos interhumánně není možný, avšak genetické předpoklady pro sexuální úchylky se mohou přenášet na děti atd.

Prevence transsexuality neexistuje-není známa její přesná příčina.

Léčba (terapie) může probíhat v konzultaci s psychiatrem nebo sexuologem.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574813
Měsíc: 2053
Den: 58