Jdi na obsah Jdi na menu
 


Syfilis (lues)

Jiné názvy: lues, příjice, syphilis

Anglicky: Syphilis

Původce: Bakterie Treponema pallidum

Úmrtnost: dnes s kvalitní lékařskou péčí už malá (pod 1%), neléčena však i 70%

Obor: Dermatologie, Infekční lékařství

 

Pozor: syfilis-ženský rod (femininum), skloňování:

Singulár (j. č.)                   Plurál (mn. č.)

   syfilis                               syfilidy

   syfilidy                             syfilid

   syfilidě                            syfilidám

   syfilis                               syfilidy

   syfilido                            syfilidy

   syfilidě                            syfilidách

   syfilidou                          syfilidami

 

Syfilis je nebezpečné pohlavně přenosné onemocnění způsobené bakterií Treponema pallidum. Ročně je v ČR hlášeno asi 1000 případů syfilidy, syfilis je jedna z mála nemocí, kterou když lékař zjistí u svého pacienta, musí ji nahlásit na hygienickou stanici. Vrozený syphilis, který byl přenesen z matky na plod, je závažnější, špatně léčitelný a s doživotními následky. Treponema pallidum si však narozdíl od některých bakterií nevytvořila resistenci na antibiotika.

 

Příznaky:

Syphilis má celkem tři fáze, pokud počítáme i inkubační dobu, tak čtyři.

0. Inkubační doba

Trvá několik dní, týdnů nebo až 3 měsíce. Pacient nepociťuje žádné potíže. I přesto je však přenašečem.

1. První (primární) fáze: Ulcus durum

V první fázi nemoc začíná nenápadně tvrdým nebolestivým vředem (často popisovaný jako "pupínek")-může jich být i víc, který se objevuje v místě, kudy bakterie pronikla do těla. Tento tvrdý vřed označujeme latinsky jako ulcus durum. V první fázi se pupínků postupně na těle může dělat více i v místě, kudy bakterie nevstoupila. V této primární fázi se rovněž mohou zvětšit lymfatické uzliny nebo zvýšená teplota či horečka (subfebrilie nebo febrilie).

2. Druhá (sekundární) fáze

V druhé fázi se na těle může objevit exanthem (vyrážka), která často vytváří strupy zabarvené doběla. Strupy se snadno sloupnou. Často se objevuje febrilie (horečka) a lymfatické uzliny zůstávají zvětšené. Nemocnému může být špatně (nevolnost-nausea) a může zvracet (vomit) či mít průjem (diarea). Sekundární fáze může trvat i 20 let, nejčastěji však 5-15 let.

3. Třetí (terciální) fáze: Neurosyfilis (neurosyphilis)

Objevují se psychické a neurologické potíže. Horečka přetrvává. Příznaky této fáze jsou také nevolnost (nausea), zvracení (vomit) a průjem (diarea), ale hlavně demence, zpomalená chůze, poruchy vidění a slyšení, poruchy paměti, zmatenost (dezorientace), změny chování a osobnosti, bolesti zad, poškození míchy, invalidizace. Syfilis je považován za jednu z nejnebezpečnějších pohlavních nemocí, protože v této fázi může dojít k paralýze a následné smrti.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Zbůsoby přenosu (transportu) jsou velmi podobné jako u AIDS, tedy krví, pohlavním stykem (největší riziko je u análního styku a nejmenší u orálního) a z matky na dítě. Syfilis přenesený z matky na plod má nejhorší prognózu, protože dochází k těžkému poškození některých orgánů a je špatně léčitelný. Většinou zanechává doživotní následky.

Prevence: Protože jsou způsoby přenosu stejné jako u AIDS, prevence probíhá také stejně. Při pohlavním styku používat kondom. Omezit riziko nákazy krví, proto se všichni dárci na syfilis testují. Zákaz darování krve platí doživotně i po úspěšném vyléčení syfilidy. Riziko nákazy krví je i při běžném zranění, jako říznutí se. Při zjištění syfilidy u gravidní budoucí matky je zahájena léčba.

Léčba (terapie): Syfilis se léčí hlavně antibiotiky-to je považováno za základní příčinnou léčbu. Případné extrémní zvýšení teploty (nad 39 °C) se léčí antipyretiky. V případě rozvinutí do třetí fáze se následky syfilidy léčí psychiatrem nebo psychologem a neurologické problémy v 3. fázi neurologem. Kožní problémy typické pro syfilis léčí dermatologie.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574818
Měsíc: 2056
Den: 61