Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tetanus (strnutí šíje)

Jiné názvy: strnutí šíje, (nesprávně) tetan

Anglicky: Tetanus

Původce: bakterie Clostridium tetani, resp. její toxiny (tetanospasmin)

Úmrtnost, když není léčen: 90-100%, léčen: 15-20%

Obor: Infekční lékařství, Jednotka intenzivní péče (emergentní medicína-JIP)

 

Tetanus je nebezpečné infekční onemocnění zbůsobené tetanospasmem, toxinem produkovaným bakterií Clostridium tetani. Slovo "spasmus" znamená křeč. Slovo tetanus pochází z řeckého τέτανος-tetanos, což znamená natažený nebo napjatý. Myslí se tím napjaté svaly při tetanu. Tetanus se nesprávně řekne 'tetan'. Toxiny blokují některé signály v nervech, které potom zbůsobují křeče svalů a znemožňují jejich uvolnění. Tetanus bez léčení končí téměř vždy smrtelně. S léčbou však není úmrtnost nulová. Asi 10-20%, což je dost, takže mnohem lepší je tetanu předcházet (viz prevence). Očkování dětí je v ČR dokonce povinné. Jednou z nejuvěřitelnějších polopravd o tetanu je, že se dá nakazit rezavým hřebíkem (nebo poraněním se o jiný rezavý předmět) a vyvolat tak tetanus. Je to pravda, ale riziko nakažení se normálním nerezavým hřebíkem je stejné jako u rezavého hřebíku. Záleží totiž hlavně na stáří předmětu. V ČR je ročně hlášeno asi 5 případů tetanu.

 

Příznaky:

Inkubační doba trvá obvykle 3-20 dní, horní hranice je 40 dní a dolní hranice pro délku inkubační doby může být dokonce i 10 hodin. Prvním příznakem (primárním symptomem) velké části pacientů je pocit peprné chuti na jazyku (o tomto faktu však ví málo lidí). Následuje i zvýšené pocení (profusní perspirace). Poté následují hlavně tzv. křečovité projevy tetanu. Patří sem hlavně křeče (spasmy) svalstva a neschopnost jejich uvolnění. Mohou nastat i poruchy polykání. Při křečích je pacient schopen ovládat svaly vůlí jen částečně, jsou napjaté a proplé, někdy se třesou a dochází k nedobrovolnému ohnutí těla do zakloněné polohy. Křeče jsou bolestivé. Pacientovi velmi často strne šíje, pacient není schopen dát bradu na prsa. Toho se využívá částečně i v diagnostice: špachtle se zasune do krku a pokud pacient špachtli pomocí reflexů dostane ven, nemá tetanus. Pokud skousne čelisti, tetanus má a je zahájena terapie. Při tetanu se také dostavuje horečka (febrilie) a bolesti hlavy (cefalgie). Může se také objevit zvracení (vomit). Vážnou komplikací tetanu je také zástava srdce nebo poruchy dýchání. Části odumřelých svalů v důsledku spasmů se mohou uvolnit do krve a ucpat ledviny-toto může mít i doživotní následky. V případě absence terapie (léčby) tetanu je téměř jistým příznakem také smrt.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Přenos interhumánně je vzácný, avšak může k němu dojít krví. Bakterie je však přítomná v krvi pacienta jen asi ve třetině případů. Mnohem častěji dojde k přenosu tetanu ne interhumánně, ale poraněním se o předmět, který se nějak dostal do styku s hlínou (nejlepší hlína pro tyto bakterie je mírně kyselá-pH 5-6) nebo extrémně špinavou věcí. Bakterie se tak dostane do rány a může způsobit onemocnění tetanem.

Prevence: Nejúčinnější a u dětí v ČR povinnou prevencí je očkování proti tetanu, které se vyrábí tepelným oslabením tetanospasmu (tetanového toxinu) a poté se vpraví do těla pacienta. Tělo si pak na jed "zvykne" a v případě potkání se se skutečným jedem k onemocnění nedojde. Očkování je hrazeno pojišťovnou.

Léčba (terapie): Každý případ tetanu vyžaduje hospitalizaci na jednotce intenzivní péče (JIP), které se také říká emergentní medicína. Pacient je přeočkován proti tetanu. Podávají se hlavně vysoké dávky uměle vyrobeného tetanového antidota (též protitetanové sérum, antitetanové sérum, tetanová protilátka, tetanový protijed, protijed/protilátka proti tetanovému toxinu apod.) Ty působí přímo na tetanový toxin s ničí ho. Dále se podávají myorelaxancie, což jsou přípravky podporující uvolnění svalstva a Mg-Magnesium (hořčík), který má také příznivý vliv na uvolňování svalů. Sedativa celkově pacienta sklidňují a mírní křeče (používají se mj. při léčbě některých psychiatrických onemocnění), takže při léčbě tetanu se podávají i sedativa. Vzhledem k poruchám dýchání se dýchání podporuje uměle ventilem. Jako podpůrná léčba se používají antibiotika. Ničí tetanové bakterie. Rána, kudy se tetanus dostal do těla, se vydezinfikuje a upravuje se tak, aby k ní měl přístup vzduch. Kyslík obsažený ve vzduchu totiž tetanové bakterie ničí.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 574819
Měsíc: 2056
Den: 60