Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzteklina (lyssa)

Jiné názvy: lyssa, běsnění

Anglicky: rabies

Původce: lyssavirus (virus vztekliny)

Úmrtnost: Propuknutá vzteklina je neléčitelná-100% smrtelná

Obor: Infekční lékařství

 

Vzteklina je extrémně nebezpečné a na úrovni současné medicíny bohužel stále neléčitelné onemocnění CNS a hlavně mozku (encefalitida-zánět tkáně v mozku). Alternativní název lyssa pochází z řeckého lud, což znamená vykrást nebo vyrabovat. Ze slova rabovat zase pochází anglický název rabies. Vzteklina týden a více před propuknutím v inkubační době je plně vyléčitelná očkováním, později je však už neléčitelná. Ročně tato nemoc v rozvojových oblastech propukne u 50-70 tisíc lidí a všichni zemřou. Ročně je preventivně naočkováno po zranění neznámým zvířetem po celém světě 10 milionů lidí a odhaduje se, že zhruba 300000 z nich je opravdu nakažených virem vztekliny. Vzteklina u živého pacienta se totiž nedá určit, jestli ji opravdu má. V celé historii je známo jen 8 lidí, kteří propuknutou vzteklinu přežili: 6 z nich bylo očkovaných a 2 mladí z nich byli léčeni v experimentální medicíně. Zkoušely se na nich léky a přežili. Tato léčba byla vyzkoušena i u jiného pacienta, který však i přesto nepřežil. Vzteklina je je považována za nejnebezpečnější nemoc na světě a má také nejhorší prognózu.

 

Příznaky:

Vzteklina má několik fází:

0. Inkubační doba

Během inkubační doby pacient nepociťuje potíže kromě brnění nebo pocitu mravenčení v místě vstupu lyssaviru na konci inkubační doby 2-5 dníá před propuknutím nemoci. Podle vzdálenosti vstupu infekce od mozku se liší i inkubační doba-obvykle 20 dní až 4 měsíce. Nejdelší možná inkubační doba je 15 měsíců a nejkratší týden.

1. Prodromální (začáteční, počáteční) fáze

V tomto stadiu se nejprve objeví nenápadné příznaky podobné běžné viróze: únava, nechutenství, nevolnost (nausea), bolest hlavy (cefalgie), poruchy polykání a fotofobie (světloplachost, přecitlivělost na světlo). Zvýšená tělesná teplota (subfebrilie) je ještě obvykle nižší než 38,5 °C. Prodromální fáze trvá asi 1-2 dny.

2. Iritační (excitační) fáze

Zvýšená tvorba slin a s tím spojená bílá "pěna" kolem úst jsou typickými příznaky 2. stadia. Přetrvávají symptomy z 1. fáze teplota se rozvine ve febrilii 38-41,5 °C. Objevují se také bolestivé křeče polykacích svalů a pacient je tedy neschopen polykat. Zesiluje se bolest hlavy a nadměrná žízeň (polydipsie). Pacient je velmi vzteklý a agresivní, za to však nemůže-je to neovladatelné vůlí, projevují se také změny osobnosti a chování. Rozvíjí se nespavost (insomnie). Iritační fáze trvá asi 3-4 dny.

3. Paralytická (závěrečná, poslední) fáze

Zesilují se příznaky z 1. a 2. fáze, pacient dostává křeče (spasmy) mnohdy po celém těle. Jen tělesná teplota klesá na 37-39 °C. Pacient je neschopen usnout. Rozvíjí se také hydrofobie-strach z vody. Pacient nemůže zapít svou polydipsii nabývající na síle. Jediná kapka vody pacienta přivádí do deliria. Objevuje se paranoia (pošetilost, šílenství), ale vzteklost pacienta ustává. Má kardiovaskulární a dýchací potíže, za 3-5 dnů paralytické fáze nastává paralýza, pacient upadá do bezvědomí a umírá.

Z propuknuté vztekliny není téměř možné se uzdravit, došlo k tomu jen u osmi lidí. Uzdravovali se postupně několik týdnů a život šesti z osmi bude komplikován demncí a vážným poškozením mozku.

 

Přenos, prevence a léčba:

Přenos: Přenos interhumánně není znám. Zteklina je zoonóza-nemoc přenášená zvířaty. Lyssavirus se do těla dostane nejčastěji koustnutím nebo škrábnutím.

Prevence: Vyhýbat se podezřelým zvířatům. Proti vzteklině existuje i očkování, které se podává jak preventivně, tak léčebně po kousnutí či škrábnutí podezřelým zvířetem. Existují tři skupiny po možném kontaktu se vzteklinou: v první je kontakt s neporušenou kůží, ve druhém menší škrábance či pokousání a v třetím mnohanásobná rozsáhlá zranění. V první skupině se pacient nijak neléčí, ve druhé skupině se podává očkování a ve třetí očkování a antirabické (imuno)globuliny (též antirabické protilátky, vzteklinové protilátky, antirabické sérum, vzteklinové (anti)sérum), které se rovněž podávají ve druhé skupině u lidí se slabou imunitou.

Léčba (terapie): Propuknutá vzteklina je neléčitelná. Proto je v inkubační době nutno propuknutí nemoci zabránit prevencí-očkováním, případně sérem. Lidé, kteří byli léčeni v experimentální medicíně (celkem tři, přežili dva) byli léčeni vysokými dávkami virostatik, byli uměle uvedeni do anestezie (umělý spánek) a podávaly se také látky chránící mozek. Také se porušila bariéra mezi mozkovými buňkami a imunitním systémem, který normálně k buňkám v mozku nemůže-proto je vzteklina téměř 100% smrtelná a porušením mohl imunitní systém bojovat s virem.

 

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< duben / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 574820
Měsíc: 2055
Den: 58